Grecja

Chania

Serce Krety

Chania to miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu greckiej wyspy Krety. Jest tak zachwycające, że niektórzy uważają je za najpiękniejsze miasto Grecji.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Chanię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Chanii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Chanii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Chanii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Chanii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Chanii.

Historia miasta

Chania to drugie co do wielkości miasto Krety i jej dawna stolica. Z powodu swojej historii wyróżnia się architekturą spośród innych greckich miast. Miasto zostało założone przez Wenecjan na miejscu starożytnej, istniejącej tu już ok. 3400 r. p.n.e., minojskiej osady Kydonia. Według legendy osadę założył Kydon, syn Akalle i boga Hermesa. W 69 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte przez republikę rzymską. W XIII wieku władzę nad miastem objęli Wenecjanie, którym Chania zawdzięcza część obecnego wyglądu - zachowały się zabytki sięgające nawet XIV wieku. W 1645 roku Chanię zdobyli Turcy. To właśnie dlatego w architekturze widać wpływy weneckie i tureckie, a miasto wyróżnia się spośród innych. Warto podkreślić, że Chania długo była stolicą Krety. Dopiero w 1971 roku utraciła ten status na rzecz Heraklionu.

Urok Chani

Pobyt w Chani to nie tylko leniwe plażowanie (choć to jest również ważne). Dzięki bogatej historii i niezwykłemu dziedzictwu kulturowego, można tu zwiedzić wiele ciekawych zabytków, np. pomniki z okresu bizantyjskiego, z czasów Wenecjan i panowania tureckiego. Warto zwiedzić Muzeum Morskie Krety, Muzeum Archeologiczne, dom rewolucjonisty Eleftheriosa Venizelosa i Muzeum Wojny. W Chani znajdziemy tętniące życiem kluby, mnóstwo tawern, kafejek. To nowoczesny kurort i jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. Baza hotelowa jest rozwinięta: do wyboru mamy tu skromne pokoje gościnne, jak i luksusowe pięciogwiazdkowe hotele oraz wakacyjne wille.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 14:22:56
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Zdjęcia z Chanii

Przed wyjazdem do Chanii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Chanii i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Chanii

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Chanii.