Grecja

Evia

Górzysta kraina Grecji

Eubea, czyli po grecku Evia, to druga co do wielkości grecka wyspa. Większą część jej powierzchni zajmują góry. Turystycznie najbardziej popularna jest wśród samych Greków, ale zaczynają ją odkrywać także turyści z innych krajów.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Evia?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Wyspę Evia w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Wyspę Evia dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Evia?

Poznaj ciekawe informacje na temat Evia. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Evia.

Evia (Eubea) jest drugą co do wielkości wyspą Grecji. Linia brzegowa ma aż 680 kilometrów długości i jest bardzo urozmaicona, dzięki czemu krajobraz Evii jest niezwykle malowniczy. Znajdziemy tam skaliste wybrzeża i klify, a także piaszczyste plaże. Warto dodać, że góry zajmują aż 80 proc. powierzchni wyspy, a jej najwyższy szczyt to Dirfis – 1743 m n.p.m.

Lepiej zagospodarowane turystycznie jest zachodnie wybrzeże wyspy, wschodnie natomiast jest bardziej dzikie i niedostępne. Na pejzaż Evii składają się góry, gaje figowe i oliwkowe, pola bakłażanów, pastwiska pełne owiec. Znajdziemy tam również antyczne ruiny, zamki z okresu średniowiecza, bizantyjskie kościoły i małe, spokojne, tradycyjne greckie wioski.

Stolicą wyspy jest Chalkida, ale najciekawsza turystycznie jest Eretria - drugie co do wielkości miasto wyspy. Tam znajdują się najlepsze hotele, najpiękniejsze plaże i dobre połączenie promowe z lądem. Znajduje się tam piękna nadmorska promenada, liczne tawerny i bary

W Eretrii achowało się kilka fragmentów antycznego miasta, warto zwiedzić ruiny amfiteatru naprzeciwko Muzeum Archeologicznego, łaźnie niedaleko portu, świątynię Izydy i pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki w Agia Kyriaki, 3 km od Eretrii.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 19:03:18
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Popularne miejscowości na Wyspie Evia:

Evia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek na Wyspę Evia i zaplanuj wyjazd.