Grecja

Itaka

Wyspa Odyseusza

Górzysta wyspa leżąca na Morzu Jońskim. Według Homera to właśnie tam urodził się Odyseusz. Mimo legendarnej historii Itaka nie jest masowo odwiedzana przez turystów, więc stanowi doskonały kierunek dla turystów poszukujących spokojnego wypoczynku.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Itakę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Itaki w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Itaki dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Itace?

Poznaj ciekawe informacje na temat Itaki. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Itace.

Wyspa Itaka leży w archipelagu Wysp Jońskich. Krajobraz jest przede wszystkim górzysty, a wyspa ma niemal 100 km². Według mitologii to właśnie tam urodził się i panował Odyseusz. Tyle jeśli chodzi o mity. Jak było naprawdę - nie wiemy, ale na pewno na wyspie archeolodzy odkryli ślady kultury mykeńskiej. Istnieje również teoria, że wyspa Itaka była ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczącym między różnymi państwami Morza Śródziemnego.

Itaka jest wprost idealnym kierunkiem dla tych turystów, którzy nie mają ochoty na wypoczynek w tłumie turystów i którym nie zależy na piaszczystej plaży. Przeważająca część wybrzeża Itaki jest skalista. Przez to też nie jest to topowy kierunek wakacyjny. Ale to stanowi właśnie wielką zaletę Itaki. Wybierając tę wyspę mamy praktycznie pewność, że wypoczniemy w spokoju,

Cała Itaka przesiąknięta jest mitem o Odyseuszu, więc będąc tam koniecznie trzeba zwiedzić miejsca z nim związane. Należy do nich Źródło Aretuzy, położone w południowo-wschodniej części wyspy. Według Homera, do Źródła Aretuzy przybył napoić stado świń wierny sługa Odysa – Eumajos, zanim odnalazł swego pana. Nieopodal znajduje się również Grota Eumajosa.

Innym miejscem związanym z Odyseuszem jest Grota Nimf. Tam  Odyseusz miał ukryć skarby otrzymane od Alkinoosa, króla Feaków.

Itaka na pewno zadowoli tych turystów, którzy poszukują kontaktu z naturą. Miejsc idealnych na spacery i uprawianie sportu tam nie brakuje. Oferta rozrywkowa (kluby, dyskoteki) jest raczej skromna, ale za to nie brakuje tawern i restauracji, gdzie można cieszyć zmysły wyśmienitą lokalną kuchnią.

 

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 09:40:19
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Popularne miejscowości w Itace:

Itaka na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Itaki i zaplanuj wyjazd.