Grecja

Karpathos

Niedoceniany skarb Grecji

Baw się na leżącym w połowie drogi między Rodos a Kretą Karpathos, miejscu gdzie znajdziesz piękne krajobrazy, malownicze wioski, krystalicznie czyste morze i starożytne tradycje.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Karpathos?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Karpathos w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Karpathos dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Karpathos?

Poznaj ciekawe informacje na temat Karpathos. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Karpathos.

Karpathos znajduje się na Morzu Egejskim pomiędzy Kretą a Rodos. Zajmuje powierzchnię ponad 300 kilometrów kwadratowych i jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Dodekanez.

Zamieszkiwaną przez zaledwie 6 tysięcy mieszkańców wyspę, turyści zaczęli odwiedzać dopiero na początku lat 90. Stolicą Karpathos jest Pigadia, zamieszkiwana przez wielu zamożnych Greków, którzy niegdyś wyemigrowali do USA by zapewnić byt rodzinie. Stąd też spacerując jej wąskimi i klimatycznymi uliczkami, można spotkać dużo eleganckich i nowoczesnych domów. Innym wartym odwiedzenia miastem jest Menetes zbudowane na skalnym klifie, dzięki czemu z każdej strony czekają na turystów zapierające dech w piersiach widoki.

Niewątpliwym atutem wyspy jest przywiązanie jej mieszkańców do tradycji. Najbardziej charakterystyczną i najsłynniejszą wioską jest Olympos, która mimo trudnego położenia, stanowi punkt obowiązkowy każdej wyprawy na Karpathos. Podobnie jak Aperi, Volada, Othos i Piles, cztery wioski położone bardzo blisko siebie, połączone pięknymi ścieżkami. Aperi, niegdyś stolica Karpathos, to najzamożniejsza wioska na wyspie, w Voladzie znaleźć można ruiny zamku budowanego na przestrzeni tysięcy lat, w Othos znajduje się muzeum folkloru, w którym główne atrakcje stanowią tradycyjne obrazy, koronki, instrumenty muzyczne czy drewniane rzeźby, z kolei w Piles znajduje się muzeum rolnictwa, które przedstawia tradycyjny dom wiejski ze zwierzętami, wiatrakiem, prasą do wina, kuchenką i innymi rzeczami użytku codziennego. Inną również wartą odwiedzenia wioską jest Finiki, wioska rybacka położona na zachodnim wybrzeżu Karpathos, słynie z zawsze świeżych ryb, pięknej piaszczystej plaży i najlepszych potraw z ryb i owoców morza.

Po wyczerpujących wycieczkach krajoznawczych można odpocząć na jednej z wielu wspaniałych plaż. Najpiękniejszą na Karpathos jest plaża w Apelli, wielokrotnie wyróżniona w rankingach na najlepsze greckie plaże. Pomimo popularności i łatwości w dotarciu ze stolicy jest bardzo cicha i niezatłoczona, otoczona jest wysokimi klifami, górami i bujną roślinnością, dzięki czemu nie jest tam także wietrznie. Inne warte odwiedzenia plaże to Diakoftis i Amoopi.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 20:31:50
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Popularne miejscowości Karpathos:

Karpathos na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Karpathos i zaplanuj wyjazd.