Grecja

Kreta

Od kultury minojskiej po współczesny kurort

Kretą, największą grecką wyspą, zachwycał się sam Homer. To właśnie tam ukształtowała się jedna z największych cywilizacji epoki brązu - kultura minojska. Dziś Kreta zachwyca nie tylko zabytkami, ale i cudownymi plażami i mnóstwem atrakcji turystycznych.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kretę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Kretę w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Kretę dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Krecie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Krety. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Krecie.

Spośród tysięcy greckich wysp największa jest właśnie Kreta. Jest to także piąta co do wielkości wyspa w basenie Morza Śródziemnego. W każdej części wyspy znajduje się wiele atrakcji turystycznych oraz cudowne plaże.

Na wschodzie Krety znajduje się stolica wyspy - Heraklion. Tam przybywają turyści z całego świata, by zwiedzać i relaksować się na cudownych plażach wyspy. W okolicy Heraklionu znajdują się ruiny słynnego pałacu w Knossos - przykładu świetnie rozwiniętej kultury minojskiej i potocznie uznawany za mityczny Labirynt zbudowany przez Dedala. Pałac ten pochodzi z 2000–1400 p.n.e. i chociaż uległ zniszczeniu, zachował wiele swoich funkcjonalnych pomieszczeń. Do dziś pałac w Knossos nie przestaje zachwycać i pozostaje najlepszym dowodem na to, jak wysoko rozwinięta była kultura minojska.

Najdalej wysuniętym na południe miastem Europy jest Ierapetra, położona nad ciepłym Morzem Libijskim,  w odległości tylko 300 km od Afryki. W mieście Ierapetra są trzy plaże. Jedna z nich została uwieczniona w filmie -  Athony Quinn w kultowym filmie „Grek Zorba” zatańczył na niej słynne syrtaki.

Jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast na wyspie jest Hersonissos. W centrum znaleść można mnóstwo sklepów, tawern i restauracji, oraz centra sportowe Plaże są przeważnie piaszczyste i piaszczysto-żwirkowe.

Na Krecie Zachodniej najważniejszym miejscem jest Chania - przez wielu uznawana za najpiękniejsze miasto na Krecie. W architekturze miasta widać wpływy panowania Greków, Turków i Wenecjan. Na turystów, którzy zdecydują się wypocząć w rejonie Chanii, czekają przede wszystkim malownicze krajobrazy. Plaże w Falasarnie, na Gramvousie i Elafonisi należą do najpiękniejszych na Krecie. Widoki i doskonałe warunki do wypoczynku rekompensują brak istotnych zabytków w tej części Krety.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 19:43:06
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Biura podróży, które oferują wycieczki na Kretę

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy na Kretę.

Kreta na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek na Kretę i zaplanuj wyjazd.