Grecja

Lesbos

Słoneczna wyspa Apollina

Wyspa Lesbos - miejsce narodzin Ezopa i Safony. Słoneczna wyspa poświęcona w starożytności Apollinowi dziś czaruje cudownymi widokami i wyjątkową atmosferą. Lesbos słynie także z gorących źródeł.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Lesbos?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Lesbos w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Lesbos dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Lesbos?

Poznaj ciekawe informacje na temat Lesbos. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Lesbos.

Lesbos to grecka wyspa położona na Morzu Egejskim u wybrzeży Turcji. W starożytności wyspa Lesbos poświęcona była Apollinowi i był to jeden z ważniejszych ośrodków kultu tego boga. Na Lesbos urodzili się wybitni greccy artyści - bajkopisarz Ezop i poetka Safona. Powierzchnia wyspy jest górzysta (wysokość do 968 m). Stolicą, a jednocześnie największym miastem wyspy jest Mitylena. Miasto to ma bardzo ciekawą i bogatą historię. Mitylena była pierwszą demokratyczną polis.

Turystyka na Lesbos istniała nawet w epoce antyku. Starożytni Rzymianie nazywali Lesbos "Egejskim ogrodem" i bardzo lubili spędzać tam wolny czas. Idylliczne krajobrazy, sady i gęste lasy na pewno robiły już wtedy ogromne wrażenie.

Na kulturę wyspy wpłynęła historia: panowali nad nią Persowie, Ateńczycy, Spartanie, Rzymianie, Bizantyjczycy i Turcy. Dopiero w 1912 roku wyspa ta powróciła do Grecji.

Lesbos słynie z gorących źródeł, jednak największą atrakcją wyspy jest Skamieniały Las. W zachodniej części wyspy znajdziemy pnie sekwoi sprzed 20 milionów lat. Wulkaniczne pyły zamieniły pnie w nieruchome głazy. Jest to jedno z dwóch takich miejsc na świecie.

Chętnie odwiedzaną miejscowością na Lesbos jest Petra: znajdują się tam cudowne plaże, a w środku miasta wyrasta tajemnicza skała, która stanowi turystyczną atrakcję. Plaża w Petrze bywa w sezonie dość zatłoczona.

W zachodniej części wyspy znajdują się spokojniejsze plaże. Warunki naturalne sprzyjają uprawianiu sportów wodnych, ale nie znajdziemy tam wielkich centrów sportowych.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 16:34:12
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Popularne miejscowości Lesbos:

Biura podróży, które oferują wycieczki do Lesbos

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Lesbos.

Lesbos na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Lesbos i zaplanuj wyjazd.