Grecja

Malia

Imprezowy klimat i minojska kultura

Miasto północnej Krety, najbardziej popularne wśród młodych Brytyjczyków, których przyciąga nocny, imprezowy klimat. Jednak miejsce to kryje w sobie również inne, warte uwagi atrakcje.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Malię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Malii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Malii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Malii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Malii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Malii.

Zamieszkane przez kilka tysiecy osób, miasteczko północnych wybrzeży greckiej wyspy, położone ok. 35 km od znanego Heraklionu, i podobnie jak on, stacjonujące wysoko w rankingu najczęściej odwiedzanych miast Krety. Nastawione jest głównie na turystykę, z coraz lepiej rozwijającą się infrastrukturą hotelowo-gastronomiczną. Jednak główną jego atrakcją jest pałac minojski (a właściwie jego ruiny), położony ok. 3 km (45 minut pieszo) od centrum, skrywający w sobie historię starożytnej cywilizacji. Dlatego zarówno młodzież, rodziny z dziećmi, jak i fanatycy historii znajdą tu miejsce dla siebie. Dodatkowym atutem jest możliwość wynajęcia rowerów, czy nawet samochodu.

Malia oferuje szeroki wybór usług: luksusowe hotele, tańsze motele i domki do wynajęcia, liczne restauracje, urokliwe knajpki, klimatyczne tawerny, puby i bary otwarte do godzin porannych, sklepiki, stoiska z pamiątkami i niezliczona ilość miejsc stworzonych do imprez, dyskotek i spotkań towarzystkich. Oprócz tego możliwość uprawiania sportów wodnych, długich spacerów czy błogiego odpoczynku na piaszczysto-żwirowych plażach i kąpieli w ciepłych wodach Morza Kreteńskiego.

Należy obalić stereotypy, w których mówi się głównie o wiecznych imprezach i hałasie - Malia posiada również spokojne, ciche miejsca, w niedalekim oddaleniu od centrum, gdzie można wybrać się na beztroski relaks przy szumie fal i odgłosach morskich ptaków. Niezmącony spokój, poza szumem środkowej części miasta, można znaleźć w każdej osłoniętej zatoczce, gdzie turyści z chęcią wybierają się w każdy słoneczny dzień.

A jeśli już mowa o imprezach - tak, to najbardziej nastawione na tą formę spędzenia czasu miasto na Krecie. Ci, którzy lubią bawić się do białego rana i korzystać z czasu wolnego, na który nie ma co liczyć podczas całego roku, kiedy praca i obowiązki zajmują dnie i noce, właśnie tu znajdą swój azyl - odpoczną na całego! Malia daje możliwość zabawy na całego, tak jakby doba się nigdy nie kończyła.

Jak wcześniej zostało wspomniane, wycieczka do Malii nie może odbyć się bez wyprawy do pozostałości zamku, trzeciego pod względem wielkości wśród dziedzictwa z czasów minojskich. Spratt, Anglik, który w połowie XIX w. odnalazł pierwsze ślady starożytnych wykopalisk, zapoczątkował ruch archeologiczny na tym terenie. Najważniejsze i największe prace zostały kontynuowane w 1922 r. przez Francuską Szkołę Archeologiczną i trwają po dziś dzień. Na terytorium wykopalisk można zobaczyć już imponujące fragmenty starożytnego pałacu, jego placu, spichleży, budynków publicznych, pomników oraz budynków mieszkalnych. Ważniejsze artefakty i znaleziska zostały przekazane m. in. Muzeum Archeologicznemu w Heraklionie.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 13:50:56
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Malii

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Malii.

Malia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Malii i zaplanuj wyjazd.