Grecja

Santorini

Mityczna Atlantyda

Wulkaniczna wyspa Santorini oczarowuje białymi zabudowaniami kontrastującymi z czarnymi plażami i lazurem Morza Egejskiego. Podobno to właśnie w tym miejscu znajdowała się znana z mitologii kraina - Atlantyda.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Santorini?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Santorini w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Santorini dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Santorini?

Poznaj ciekawe informacje na temat Santorini. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Santorini.

Santorini to wyspa leżąca w południowej części Archipelagu Cyklad. Powstała w wyniku zapadnięcia się krateru wulkanu i jest ona jego niezalesioną, skalistą częścią. Główne miasta to stolica wyspy - Fira (Thira) i miejscowość Ia (Oia). Sezon na wypoczynek na wyspie Santorini trwa od końca maja do połowy października, kiedy to temperatura powietrza jak i wody przekraczają 20°C.

Wyspa ma bardzo ciekawą historię. Jej dzieje sięgają IV tysiąclecia p.n.e. Na rozwój wyspy potężny wpływ miała prężnie rozwijająca się kultura minojska - jedna z najstarszych kultur świata śródziemnomorskiego. Santorini znajdowała się również pod wpływami kultury hellenistycznej, rzymskiej, bizantyjskiej, a później także weneckiej i tureckiej. W 1550 r. p.n.e. nastąpił wbuch wulkanu, który na długo przerwał dynamiczny rozwój tej wyspy. Niektórzy badacze przypuszczają, że to właśnie Santorini (dawna Thira) to mityczna Atlantyda.

Całą wyspę można łatwo zwiedzić na piechotę, jednak jeśli ktoś nie ma na to ochoty, to komunikacja autobusowa łączy wszystkie miejscowości wyspy.

Santorini słynie z pięknych, czarnych, wulkanicznych plaż, kontrastujących z biało-niebieskimi zabudowaniami.To także doskonałe miejsce na uprawianie sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy żeglarstwo (wieje tam idealny wiatr). Santorini jest też rajem dla nurków: gorące podwodne źródła wpływają na ogromne bogactwo fauny i flory.

Atrakcji turystycznych jak na tak niewielką wyspę znajdziemy sporo. Jedną z nich jest Mesa Gonia - bizantyjski kościół Panagia Episkopi z XII wieku, z niesamowitymi freskami. Ciekawy jest również klasztor Agios Nikolaos - bizantyjski, z XVII wieku. W miejscowości Oia możemy podziwiać sztukę: znajdziemy tam liczne galerie, pozostałości weneckiej fortecy oraz muzeum kultury marynistycznej. W Akrotiri znajduje się słynna „czerwona plaża” oraz osada minojska sprzed 3500 lat, której nowe fragmenty są systematycznie odkrywane spod zastygłych warstw lawy i popiołu.

INFORMACJE O GRECJI
  • Stolica: Ateny
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Prokopis Pawlopulos
  • Liczba ludności: 10 775 557
  • Czas lokalny: 08:01:45
  • Dni bez opadów: 295
  • Temperatura: 15-31 stopni
POSIŁEK

Obiad dla dwóch osób wraz z napojami w przeciętnej restauracji - ok. 25 euro.

ZAKUPY

Ceny pamiątek nie są wygórowane: figurka z drzewa oliwkowego - ok. 2,5-3 euro. Oliwkowe mydło - 1,5 euro. Ceny ubrań zbliżone do polskich.

TAKSÓWKA

Za wejście do taksówki - 1 euro, za każdy kilometr w ciągu dnia 0,30 euro, w nocy - 0,60 euro.

TRANSPORT

Przed wybraniem się w podróż pociągiem po Grecji należy sprawdzić aktualny rozkład i ceny. Koszt biletu z Aten do Chalkidy to 6,5 euro.

Popularne miejscowości na Santorini:

Santorini na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek na Santorini i zaplanuj wyjazd.