Gruzja

Górskie krainy nad Kaukazem

Gruzja coraz częściej znajduje się na liście miejsc, które należy odwiedzić. To rzeczywiście bardzo interesujący kraj pełen niezwykłych krajobrazów i z ciekawą kulturą.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Gruzję?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Gruzji w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Gruzji dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Gruzji?

Poznaj ciekawe informacje na temat Gruzji. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Gruzji.

Wyjątkowe położenie geograficzne

Gruzja to kraj pełen klimatycznych sprzeczności. Z jednej strony bardzo zaśnieżone górskie stoki uwielbiane przez narciarzy, a z drugiej - wybrzeże Morza Czarnego z ciepłym, przyjemnym klimatem.

Skalne miasto w regionie Samcche-Dżawachetia

Na terenie Gruzji można zobaczyć wiele skalnych miast. Jedno z nich to Wardzia - ten wyżłobiony w zboczu góry Eruszeli klasztor znajduje się niedaleko miasta Aspindza. Został założony w 1185 roku i pełnił funkcję schronu przed Mongołami. Miał ok. 6 tysięcy komnat! Miasto to, do którego można było przedostać się za pomocą ukrytych tuneli, miało m.in. kościół, salę tronową oraz tarasy uprawne stanowiące system irygacyjny. Choć najazd Persów ostatecznie położył kres funkcjonowaniu klasztoru w XVI w., dziś można go za niewielką opłatą zwiedzić - i naprawdę warto.

Tibilisi

Stolica Gruzji to miasto pełne kontrastów. Z jednej strony mamy zabytki sięgające czasów starożytnych, a z drugiej - niesamowite futurystyczne budowle. W Tibilisi koniecznie należy zwiedzić twierdzę Narikala z III wieku.

Mccheta

To dawna stolica Gruzji - miejsce, w którym król Mirian III w 317 roku przyjął chrześcijaństwo. Zabytki, których nie wolno pominąć to katedra Sweti Cchoweli oraz Monastyr Dżwari.

Batumi

Miłośnicy plażowania także w Gruzji znajdą dla siebie doskonałe miejsce wypoczynku. To trzecie co do wielkości miasto Gruzji, jeden z największych kurortów, w którym panuje subtropikalny klimat.

Gori - miejsce, w którym zatrzymał się czas

Gori to miejsce narodzin jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości - Józefa Stalina. Co ciekawe, wielu mieszkańców Gori jest bardzo dumnych ze swojego rodaka i czują wręcz potrzebę chwalenia się jego dokonaniami. W Gori znajduje się muzeum Józefa Stalina, w którym wizyta usatysfakcjonuje zarówno miłośników historii, jak i fascynatów wpływu propagandy na społeczeństwo. W muzeum znajduje się wiele przedmiotów związanych z życiem Stalina, należących do niego lub przynajmniej mu przypisywanych. Na placu muzeum ustawiono jako eksponat opancerzony wagon, którym od 1941 r. podróżował Stalin, m. in. na konferencję w Jałcie i Teheranie. Wagon waży 83 tony, został podarowany muzeum w 1985 r.

INFORMACJE O GRUZJA
  • Stolica: Tbilisi
  • Waluta: lari
  • Głowa państwa: prezydent Giorgi Margwelaszwili
  • Liczba ludności: 3 680 000
  • Czas lokalny: 12:16:02
  • Dni bez opadów: 292
  • Temperatura: 6-20°C (XI-IV), 20-30°C (V-X)
POSIŁEK

Najpopularniejszymi daniami są: chinkali - gruzińskie pierożki (1,5zł za sztukę), chaczapuri (5-10zł), kababi (gruziński kebab) oraz słynne domowe wino i czacza.

ZAKUPY

Lokalne stragany (głównie w stolicy) wypełnione są pamiątkami i wyrobami ceramicznymi.

TAKSÓWKA

Dosyć drogi środek transportu, głównie w miastach i transport z lotniska. Ceny warto negocjować.

TRANSPORT

Podróżowanie po kraju jest naprawdę tanie. Bilet autobusowy kosztuje zwykle mniej niż 1zł, bilet do metro w Tbilisi jeszcze mniej. Minibusy (marszruty) to kolejny popularny środek transportu, których ceny są wyższe od autobusowych. Linie kolejowe głównie przechodzące przez stolicę, tak samo wewnętrzne przeloty samolotem.

Zdjęcia z Gruzji

Przed wyjazdem do Gruzji obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Gruzji i zainspiruj się przed podróżą.

Gruzja na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Gruzji i zaplanuj wyjazd.