Gujana

Kraj Wielu Wód

To bezpośrednie tłumaczenie indiańskiego słowa „gujana” idealnie opisuje charakter turystyczny kraju. Tu swój cel podróży znajdą wielbiciele przygód przetrwańczych pośród wzniesień, dolin, rzek, błotnych nizin i bagien. Pełnia biologicznej różnorodności, niezliczone hektary lasów równikowych i zachwycające panoramy niezbadnej dziczy.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Gujanę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Gujana w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Gujana dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Gujanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Gujany. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Gujanie.

Jedyne anglojęzyczne państwo Ameryki Południowej, położone między zaangażowanymi w spór graniczny Surinamem i Wenezuelą, sąsiadujące od północy z Oceanem Atlantyckim i od południa z Brazylią. W 80% pokryte lasami tropikalnymi i zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu, daje wiele możliwości dla miłośników przygód w dżungli. Zlokalizowana we wschodniej części kraju Wyżyna Gujańska z masywami przeplatanymi dolinami rzek obnaża zapierające dech w piersiach krajobrazy. Jednym z nich jest fenomenalny widok z najwyższego szczytu, który znajduje się na granicy Gujany, Wenezueli i Brazylii. Wejście na Roraimę (2810 m n.p.m.) zajmuje z przewodnikiem 5 dni, nie wymaga wprawy ani specjalistycznego ekwipunku, w zamian daje możliwość obcowania z niecodziennym bogactwem endemitów flory i fauny. Łatwiejsze podejścia są od strony Wenezueli, ale dla chcącego nic trudnego.

Centrum kraju zajmują na przemian tereny pagórkowate i równinne, pokryte roślinnością równikową. Tutaj punktem obowiązkowym wycieczki jest największy na świecie, pojedynczy wodospad Kaieteur (ponad 250 m), ulokowany na terenie Parku Narodowego o tej samej nazwie. Ostatnim specyficznym regionem geograficznym są nadoceaniczne niziny pokryte lasami namorzynowymi i mokradłami. Cały kraj charakteryzuje się wysokotemperaturowym klimatem równikowym z krótkimi porami opadowymi na przełomie grudnia i stycznia oraz maja i czerwca. Na wybrzeżu deszcze są obfitsze, a gorący klimat osłabiają wiatry z północnego wschodu, więc śmiało można zdecydować się na pobudzający do życia wypoczynek. Gujana, niegdyś zamieszkała przez Indian, niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskała w roku 1966.

Kraj ten można raczej nazwać naturalną ostoją, niż ucywilizowaną ojczyzną. Dobrze rozwinięta sieć rzeczna posiada tylko jeden most na terenie całego kraju, co więcej: pierwszą i ostatnią formą komunikacyjną jest pięćsetkilometrowa polna droga mająca początek w stolicy Georgetown i kończąca się na sawannie w Lethem, czyli tam, gdzie drogi biegną gdzie chcą, z nikąd do nikąd, a ich układ nieustannie się zmienia. Głównymi miejscami godnymi poświęcenia czasu podczas wycieczki są: stolica Georgetown z Katedrą św. Jerzego, muzeum, zoo i Sea Wall, miasta Bartica, Liden oraz Nowy Amsterdam.

W podróży po kraju nie można też pominąć spotkania z zamieszkującymi go mieszkańcami. Teraz rdzenni Indianie stanowią tylko 9% ludności kraju, na co dzień częściej widać Hindusów i czarnoskórych pasjonujących się rytmami reggae. Wszystkie narodowości Gujany jako najwyższą wartość postrzegają religię, w związku z tym nietrudno stać się świadkiem obchodzonych świąt różnych wyznań.

INFORMACJE O GUJANIE
  • Stolica: Georgetown
  • Waluta: dolar gujański
  • Głowa państwa: David Granger
  • Liczba ludności: 797 769
  • Czas lokalny: 11:09:31
  • Dni bez opadów: 225
  • Temperatura: 30-33°C
POSIŁEK

Obiad można kupić za 30-40zł.

ZAKUPY

Ceny są zróżnicowane, ale nie najniższe.

TAKSÓWKA

Z lotniska do miasta przejazd kosztuje 60zł, w obrębie stolicy 20zł. Ceny warto negocjować.

TRANSPORT

Przemieszczanie się jest możliwe tylko małymi busami i taksówkami. W Georgetown transport busem kosztuje 2zł. Ze stolicy do granicy z Surinamem ok. 60zł. Przelot awionetką może się wahać od 1200-4000zł za osobę.

Zdjęcia z Gujany

Przed wyjazdem do Gujana obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Gujany i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Gujana

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Gujana.

Gujana na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Gujana i zaplanuj wyjazd.