Gwadelupa

Grupa urokliwych wysp

Gwadelupa to wiele wysp połączonych w jedno państwo, będące pod panowaniem Francji. Turystów przyciąga tu łagodny klimat, gorące wody, piękne plaże, czynne wulkany i górzyste tereny idealne na wspinaczki i spacery. Nie mówi się o niej dużo, dziwimy się dlaczego!

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Gwadelupę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Gwadelupy w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Gwadelupy dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Gwadelupie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Gwadelupy. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Gwadelupie.

Gwadelupa posiada status zamorskiego departamentu Francji, co czyni ją w pewnym stopniu zeuropeizowaną. Francja jednak znana jest ze stawiana języka narodowego jako jednej z najwyższych wartości, i tak jak we Francji ciężko o porozumienie się w innym języku, tak samo na Gwadelupie mówi się po francusku (który jest językiem urzędowym), ale także po kreolsku. Możliwe, że to jest główną przyczyną małej liczby podróży naszych rodaków do tego kraju. Warto jednak przyjrzeć się jej bliżej i zaryzykować, łamiąc barierę językową, która wbrew pozorom nie jest uciążliwa w poznawaniu Gwadelupy.

Gwadelupa jako jedno państwo jest karaibskim zespołem wysp archipelagu Małych Antyli Podwietrznych różnej wielkości, pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Pięć największych to: Gwadelupa (z rozdzielonymi kanałem obszarami Basse Terre i Grande Terre), Désirade, Marie-Galante i wysepek Les Saintes. Warto wiedzieć, że do początku 2007 roku w skład wysp wchodziła także Saint-Barthélemy, a do końca 2003 roku także Saint-Martin, będące ówcześnie niezależnymi.

Historia nazwy ‘Guadeloupe’, którą nadali Francuzi, sięga drugiej połowy XVII wieku. W wieku XVIII przejęta została przez Anglików, a początek XIX wieku przyniósł ponadroczny okres panowania Szwedów. Ostatecznie po Traktacie Wiedeńskim w 1815 r. wróciła pod rządu francuskie.

Dziś wyspy Gwadelupy cenione są na różnorodne plaże, klifowe wybrzeża, górzyste obszary porośnięte bujną zieloną roślinnością, bajkowe, dzikie zakątki oraz wysokiej klasy hotele. W kolorach plaży naprawdę można przebierać: mienią się odcieniami bieli, pomarańczy, szarości czy nawet czerni, poprzez piasek, jakim są usypane. Najczęściej odwiedzane są równinne, białe wybrzeża Grande Terre ze zjawiskowymi klifami (od strony Oceanu Atlantyckiego) oraz górzyste, dzikie, ciemniejsze plaże Basse Terre.

Oprócz leżenia na plaży, warto podjąć się również aktywnych form wypoczynku, np. wspiąć się na czynny wulkan La Soufrière, potańczyć w małej, romantycznej wiosce, zanurzyć się w głębokie wody oceanu czy po prostu pójść na długą, całodniową pieszą wycieczkę.

INFORMACJE O GWADELUPIE
  • Stolica: Basse-Terre
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: prezydent Emmanuel Macron
  • Liczba ludności: 410 000
  • Czas lokalny: 16:41:48
  • Dni bez opadów: 210
  • Temperatura: 15-30℃ (IV-X), 7-15℃ (XI-III)
POSIŁEK

Posiłki można zjeść od 30-50 zł.

ZAKUPY

Często można znaleźć popularne stoiska z pamiątkami dla turystów w dość przystępnych cenach.

TAKSÓWKA

Taksówki jeżdżą na często używanych odcinkach dróg. Płaci się ok. 5-6 zł za kilometr.

TRANSPORT

Komunikacja miejska po wyspie przewozi ludzi za ok. 15-18 zł (przewoźnicy nie dotrą w każdy zakątek wyspy, najlepiej jeździć w ciągu tygodnia, ponieważ w weekendy przejazdy autobusów są nieprzewidywalne i mogą się spóźniać). Bilet w jedną stronę kosztuje 2,5 zł. Litr benzyny ok. 4 zł.

Zdjęcia z Gwadelupy

Przed wyjazdem do Gwadelupy obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Gwadelupy i zainspiruj się przed podróżą.

Gwadelupa na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Gwadelupy i zaplanuj wyjazd.