Hiszpania

Barcelona

Miasto kultury, rozrywki i footballu

Barcelona, stolica Katalonii, budzi rozmaite skojarzenia. Miasto ma bowiem niejedno oblicze. To wielki ośrodek przemysłowy, drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. To także ważne centrum kulturalne. To w końcu mekka fanów piłki nożnej. Wizyta w Barcelonie to świetny wybór zarówno na krótki pobyt, jak i dłuższą wycieczkę. Jest tu bowiem co zwiedzać, a nieopodal metropolii nie brakuje eleganckich nadmorskich kurortów, w których rozkoszować można się słońcem.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Barcelonę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Barcelony w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Barcelony dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Barcelonie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Barcelony. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Barcelonie.

3 x P, czyli place, pałace i parki

Barcelona słynie z niepowtarzalnego stylu architektonicznego, a widok miasta z lotu ptaka jest jednym z najbardziej zaskakujących widoków na świecie. Centralna część Barcelony podzielona jest bowiem na symetryczne, kwadratowe kwartały, między którymi biegną szerokie arterie, łączące poszczególne części metropolii niczym skomplikowana sieć naczyń krwionośnych.
Wśród pięknych budynków, co jakiś czas wyrastają słynne barcelońskie place. Place tętnią życiem przez całą dobę. Są miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim zwykłych, codziennych spotkań mieszkańców.
Z Placu Katalońskiego (Plaça de Catalunya), szeroką, obsadzoną platanami, najsłynniejszą aleją Barcelony zwaną La Rambla dojdziemy do portu. Po drodze miniemy rozmaite, malownicze bary i restauracje na wolnym powietrzu. Z kolei Plaza Real słynie z arkad, pod którymi znajduje się wiele kawiarenek. Plac zdobią centralnie położona fontanna i latarnie projektu Gaudiego.
Nie mniej słynne są barcelońskie pałace i parki, wśród nich szczególną sławę zyskał Park Güell duży park-ogród w północno-centralnej części miasta zaprojektowany przez słynnego katalońskiego architekta Antonio Gaudíego.  We wschodniej części miasta wypoczniemy w Parc de la Ciutadella. Park zawdzięcza swą nazwę znajdującemu się tu niegdyś więzieniu. Dziś mieszkańcy miasta i turyści licznie przemierzają parkowe ścieżki, odwiedzają ogrody, czy też wypoczywają przy ogromnej fontannie.

Miasto Gaudiego

Jednym z symboli Barcelony jest Sagrada Familia – świątynia pokutna Świętej Rodziny, zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Budowa została rozpoczęta w 1882 roku i do dziś pozostaje w nieukończona. Barcelona pełna jest jednak śladów architektonicznej działalności Antonio Gaudiego. Choć za życia musiał on często znosić krytykę, a jego odważne pomysły nie zawsze spotykały się ze zrozumieniem, dziś turyści bardzo chętnie wędrują szlakiem stworzonych przez architekta budowli.
Styl Gaudiego był bardzo rzeźbiarski - secesyjny. Charakterystycznymi elementami jego stylu są  fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz kształty podpatrywane w przyrodzie. Gaudi uwielbiał architektoniczne eksperymenty, zarówno w odniesieniu do wykorzystywanych materiałów, jak i do wykorzystania światła.
Jego najsłynniejsze dzieła to Colonia Güell, Casa Milà i oczywiście Sagrada Familia.

Miasto futbolu

Całe rzesze turystów przybywają do Barcelony głównie w jednym celu, by odwiedzić Camp Nou – jeden z największych obiektów sportowych Europy, stadion, na którym trenuje słynny klub FC Barcelona. Stadion robi prawdziwie imponujące wrażenie. Pomieści niemal 100 tysięcy widzów i co ciekawe nierzadko bywa wypełniony po brzegi. Camp Nou to stadion prawdziwie luksusowy, który  UEFA sklasyfikowała na 5 gwiazdek, arena spełnia bowiem najwyższe standardy konstrukcyjne.

INFORMACJE O HISZPANII
  • Stolica: Madryt
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Filip VI Burbon
  • Liczba ludności: 46 464 053
  • Czas lokalny: 21:10:02
  • Dni bez opadów: 285
  • Temperatura: 11-32 stopnie
POSIŁEK

Cena paelli (tradycyjnego dania hiszpańskiego) w restauracji to koszt ok. 45-50 zł. Za napój (np. sok) zapłacimy ok. 9 zł.

ZAKUPY

Ceny żywności w sieciowych marketach są zbliżone do cen polskich. Bardzo drogie w Hiszpanii są książki (nowa powieść potrafi kosztować 100 zł).

TAKSÓWKA

W hiszpańskich taksówkach płaci się nie za długość trasy, a za czas podróży. Przykładowa cena za kurs miejski to ok. 30 zł.

TRANSPORT

W Hiszpanii dobrze rozwinięta jest sieć pociągów regionalnych. Za bilet z Barcelony do Tarragony (100 km) zapłacimy ok. 25 zł.

Zdjęcia z Barcelony

Przed wyjazdem do Barcelony obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Barcelony i zainspiruj się przed podróżą.

Barcelona na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Barcelony i zaplanuj wyjazd.