Hiszpania

Formentera

Cicha ostoja na Balearach

Formentera to jedna z najmniejszych zamieszkałych wysp archipelagu Balearów. Z dala od hałaśliwych kurortów, kameralna i przepiękna Formentera słynie z pięknych piaszczystych plaż i szmaragdowych wód. Wspaniały kierunek dla wszystkich spragnionych wytchnienia.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Formenterę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Formenterę w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Formenterę dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Formenterze?

Poznaj ciekawe informacje na temat Formentery. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Formenterze.

Formentera jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów, najmniej zamieszkaną na Morzu Śródziemnym, być może z tego też względu nazywaną „ostatnim śródziemnomorskim rajem”. Położona jest niedaleko (bo około 11 km) od popularnej Ibizy, ale nie stroni od urlopowiczów. To swojego rodzaju impuls do odkrycia w inny sposób oddalonej wyspy. Można na nią dostać się półgodzinnym rejsem statkiem, oglądając przy tym wspaniałe panoramy.

Na powierzchni 82 km2 Formentera zachwyca turystów przede wszystkim błękitem nieskazitelnie czystych wód i piaszczystymi plażami. Oprócz tego spełniająca oczekiwania obsługa i infrastruktura hotelowa. Wielkim atutem wyspy w porównaniu do pobliskiej Ibizy jest spokój, jakiego można doznać, wybierając właśnie Formenterę na miejsce swojego wypoczynku. Można oczywiście znaleźć wieczorne dansingi czy kluby, ale nie stanowią one większości w bazie usługowej wyspy. Za to bez problemu można natknąć się na klimatyczne knajpki, restauracje z wykwintnym jedzeniem czy lokalne bary. Niewielka wyspa, o długości 19 km, nazywana jest również „europejskimi Karaibami”. Przepiękne zatoczki, za rogiem klif, a jeszcze dalej złocista plaża z błogo falującymi morskimi falami. Do tego sporadyczna, ale charakterystyczna słodkowodna zieleń lub endemiczne gatunki zwierząt. Malowniczy raj.

Formentera naprawdę może poszczycić się najlepszymi plażami. W północnej części wyspy znajduje się cypel, na którym dwie plaże stanowią bajkowy krajobraz z widokiem na Ibizę. Z jednej strony Playa Illetas oferująca szereg renomowanych restauracji, z drugiej Playa Levante, na której atrakcją są tułowia flamingów stacjonujących w wodach słonych jezior. Żeby wjechać na tutejszy rezerwat przyrody Ses Salines, należy uiścić opłatę nie wyższą niż 20 zł. Cały cypel można bez problemu przejść pieszo lub poznać jego tereny podczas uprawiania joggingu. Południe wyspy z kolei szczyci się najdłuższą plażą o długości 8 km, na której odpoczynek w każdej porze roku jest atrakcją dla przybywających urlopowiczów.

Spokojna Formentera to nie tylko plaże. Podczas wycieczki na wyspę warto zwiedzić takie miasta, jak port La Savina (do którego dotarcie jest bezpośrednio z Ibizy – to stąd turyści kierują się w dalej oddalone części wyspy), stolicę San Francisco z XVIII-wiecznym kościołem św. Franciszka i muzeum etnograficznym Formentery, San Fernando przyciągające piątkowymi koncertami jazzowymi, Faro de La Mora z zabytkową latarnią morską czy turystyczne miasteczko Es Pujols.

INFORMACJE O HISZPANII
  • Stolica: Madryt
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Filip VI Burbon
  • Liczba ludności: 46 464 053
  • Czas lokalny: 09:34:07
  • Dni bez opadów: 285
  • Temperatura: 11-32 stopnie
POSIŁEK

Cena paelli (tradycyjnego dania hiszpańskiego) w restauracji to koszt ok. 45-50 zł. Za napój (np. sok) zapłacimy ok. 9 zł.

ZAKUPY

Ceny żywności w sieciowych marketach są zbliżone do cen polskich. Bardzo drogie w Hiszpanii są książki (nowa powieść potrafi kosztować 100 zł).

TAKSÓWKA

W hiszpańskich taksówkach płaci się nie za długość trasy, a za czas podróży. Przykładowa cena za kurs miejski to ok. 30 zł.

TRANSPORT

W Hiszpanii dobrze rozwinięta jest sieć pociągów regionalnych. Za bilet z Barcelony do Tarragony (100 km) zapłacimy ok. 25 zł.

Popularne miejscowości na Formenterze:

Zdjęcia z Formentery

Przed wyjazdem na Formenterę obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Formentery i zainspiruj się przed podróżą.

Formentera na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek na Formenterę i zaplanuj wyjazd.