Hiszpania

Kastylia la Mancha

Szlakiem Don Kichota

Region ten, dużo rzadziej odwiedzany przez turystów, odznacza się swoistym klimatem hiszpańskich prowincji, niezwykłą kuchnią, znaczącymi zabytkami, wykwintnymi winami i błogim spokojem. To miejsce, gdzie nie tylko odpoczniesz, ale nabierzesz wewnętrznego poczucia znajomości hiszpańskiej kultury i historii.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kastylia La Mancha?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Kastylia la Mancha w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Kastylia la Mancha dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Kastylia La Mancha?

Poznaj ciekawe informacje na temat Kastylia la Mancha. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu do Kastylia La Mancha.

Kastylia La Manche to autonomiczny region centralnej części Hiszpanii, zajmujący większą część równiny zwanej Submeseta Sur. Jest trzecim co do wielkości hiszpańskim terytorium administracyjnym. Środkowy fragment regionu stanowi natomiast część wyżyny - Mesety Iberyjskiej, otoczonej przez takie łańcuchy górskie, jak Góry Kastylijskie (od północnego zachodu), Serrania de Cuenca (od północnego wschodu) ora Sierra Morena (od południa). Kastylia La Manche dzieli się na pięć prowincji ze stolicami o tych samych nazwach: Toledo, Albacete, Ciudad Real, Cuenca i Guadalajara. W dalekiej przeszłości region ten razem z Madrytem stanowił terytorium zwane Nową Kastylią. Było miejscem licznych bitew między wyznawcami islamu i chrześcijaństwa oraz wielu innych ważnych w historii Hiszpanii i całego świata.

Klimat tego regionu charakteryzuje się kontynentalizmem, co oznacza długie, bardzo gorące lata, niemal bezdeszczowe i bezwietrzne, można powiedzieć, że mało przyjemne dla odwiedzającym. Zima natomiast jest dużo chłodniejsza niż w pozostałych obszarach kraju, przynosząc nawet śnieg. Dlatego też najlepszymi okresami do zwiedzania Kastylii La Manche są miesiące wiosenne lub jesienne.

Najważniejszym sektorem w ekonomii kraju jest rolnictwo oraz hodowla zwierząt. W ciągu ostatnich lat jednak duże znaczenie zyskała również turystyka z rozwijającą się agroturystyką wśród mieszkańców. Przejeżdżając drogami ciągnącymi się po równinnych terenach, nie trudno zauważyć ogromnych obszarów pól uprawnych m.in. pszenicy, winorośli czy plantacji oliwek. Nic więc dziwnego, że to Kastylia La Mancha słynie z najlepszych win na świecie, a ponad 55% produkcji winogron całej Hiszpanii ma miejsce właśnie tutaj.

Z czego jednak najbardziej znana jest Kastylia La Mancha? Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że ze znaną na całym świcie powieścią Miguela Cervantesa o tytule „Don Kichot” z 1605 r. Nieposkromiony romantyk, podróżujący pośród pól i krajobrazów Kastylii, widział tu wszystkie zamki, winnice i wiatraki, będące obecnie swego rodzaju symbolem tego regionu.

Kto powinien tu przyjechać na swoje wakacje? Ten, kto chce poznać Hiszpanię na zupełnie inny sposób. Bez plaż, tłoku, turystycznego pośpiechu. Warto odwiedzić wszystkie pięć miast będących stolicami prowincji, ale do ciekawych miejsc zaliczają się jeszcze m.in. urzekający turystów Caceres, ruiny budowli rzymskich w Meridzie, formacje wapienne w La Ciudad Encantada, klasztor w Guadelupie czy rodzinne miasteczko Pizarra – Trujillo. Oczywiście nie wolno zapomnieć o tradycyjnych produktach tego regionu, czyli o jamonie (hiszpańskiej odmianie szynki parmeńskiej), wykwintnym winie czy sławetnym serze manchego.

INFORMACJE O HISZPANII
  • Stolica: Madryt
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Filip VI Burbon
  • Liczba ludności: 46 464 053
  • Czas lokalny: 09:14:36
  • Dni bez opadów: 285
  • Temperatura: 11-32 stopnie
POSIŁEK

Cena paelli (tradycyjnego dania hiszpańskiego) w restauracji to koszt ok. 45-50 zł. Za napój (np. sok) zapłacimy ok. 9 zł.

ZAKUPY

Ceny żywności w sieciowych marketach są zbliżone do cen polskich. Bardzo drogie w Hiszpanii są książki (nowa powieść potrafi kosztować 100 zł).

TAKSÓWKA

W hiszpańskich taksówkach płaci się nie za długość trasy, a za czas podróży. Przykładowa cena za kurs miejski to ok. 30 zł.

TRANSPORT

W Hiszpanii dobrze rozwinięta jest sieć pociągów regionalnych. Za bilet z Barcelony do Tarragony (100 km) zapłacimy ok. 25 zł.

Popularne miejscowości do Kastylia la Mancha:

Zdjęcia z Kastylia La Mancha

Przed wyjazdem do Kastylia la Mancha obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Kastylia La Mancha i zainspiruj się przed podróżą.

Kastylia la Mancha na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Kastylia la Mancha i zaplanuj wyjazd.