Iran

Państwo Szachów i Islamu

Iran to kraj, w którym można przede wszystkim odkryć historie najstarszych cywilizacji i ich zabytki, poznać dogłębnie szyicki odłam islamu oraz zaratusztrianizm, a także ujrzeć jedne z najpiękniejszych budowli świata.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Iran?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Iranu w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Iranu dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Iranie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Iranu. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Iranie.

Iran jest państwem arcyciekawym, jego historia sięga czasów starożytnych i jest związaną z wieloma imperiami, jakie istniały na tych terenach. Ma na swoim terytorium także jedno z najstarszych tworów miejskich - Suze, której początki sięgają IV tysiąclecia p.n.e., co czyni ją około półtorej tysiąclecia starszą od Wielkiej Piramidy w Gizie. W państwie tym, przez wieki, dzięki Grekom znanym pod nazwą Persji zachowały się zabytki związane ze starożytnymi Babilończykami, Asyryjczykami, Persami, a w końcu Grekami związanymi z państwem Seleucydów, powstałych po rozbiciu imperium nowoperskiego przez Aleksandra Wielkiego. Znajdują się tam też zabytki związane z Partami oraz państwem Sassanidów, kalifatem Umajjidów oraz późniejszymi czasami. Jest to niewątpliwie miejsce, gdzie można odnaleźć ślady różnych kultur i wyznań.

Miłośnicy zabytków kultury mogą liczyć na wiele obiektów związanych z historią, tak starożytną jak i nowszą. Są to między innymi ruiny Persepolis, jednej  ze stolic Imperium Perskiego, a także Shiraz, znane jako miasto poetów, gdzie znajduje się słynne ze swoich lustrzanych zdobień mauzoleum Szach Czeraq czy znane z kolorów meczetu Nasir ol Molk oraz Naksz e Rostam z wykutymi w skale grobowcami władców Persji, takich jak Dariusz czy Kserkses. Czeka na nich również Isfahan ze swoim olśniewającym meczetem Naksz e Dżachan i sąsiednim pałacem Ali Quau. Ponadto każdy turysta będzie w stanie zobaczyć wieże wiatrów, będące starożytnym odpowiednikiem klimatyzacji. Zobaczy także ruiny Suzy mającej opinię kolebki cywilizacji ze względu na to że, w niej pojawiły się pierwsze kodyfikacje prawa. W Iranie znajduje się również jedyny na świecie wciąż zachowany Ziggurat Czoga Zanbil, będący stolicą państwa Elamickiego oraz katedra ormiańska Wank Zobaczyć tam można także najstarszą funkcjonującą zaratusztrańską świątynię ognia, w której jest on podtrzymywany od półtorej tysiąca lat. Ponadto w Iranie można odkryć polskie ślady, a konkretniej miejsca związane z armią Andersa, takie, jak chociażby katolicki cmentarz. Chętni natomiast na zimowe szaleństwo mogą liczyć na ośrodki narciarskie, z których jeden jest położony przy stolicy. Kurort narciarski  Dizin jest położony zaledwie dwie godziny drogi od Teheranu w górach Alborz według mediów takich jak New York Times czy Guardian może spokojnie rywalizować z alpejskimi kurortami, oferujac przy okazji o wiele bardziej kameralną atmosferę wynikającą z pozornej niegościnności, która nie jest zgodna ze stanem faktycznym. Swoistym kuriozum zwiazanym z irańskimi kurortami narciarskimi  są kobiety szusujące w burkach.

INFORMACJE O IRANIE
  • Stolica: Teheran
  • Waluta: Rial irański IRR
  • Głowa państwa: Ali Chamenei
  • Liczba ludności: 78 285 000
  • Czas lokalny: 10:46:49
  • Dni bez opadów: 344
  • Temperatura: Zależnie od regionu, północno zachodnia część kraju latem nie notuje temperatur powyżej 29 stopni, na południowym wschodzie zaś sięgają one 38 stopni
POSIŁEK

Obiad trzydaniowy dla dwóch osób w średniej jakości restauracji kosztuje 65 PLN

ZAKUPY

Ceny żywności są niższe niż w Polsce, ubrania zaś maja cenę porównywalną

TAKSÓWKA

Koszt początkowy dla taksówek w Teheranie to 1.10 PLN, koszt za kilometr to 1.10 PLN

TRANSPORT

Bilety na miejskie środki transportu są tanie, wynoszą średnio 0,65 PLN, bilety międzymiastowe jak na przykład z Teheranu do Isfahan kosztują około 21 złotych

Zdjęcia z Iranu

Przed wyjazdem do Iranu obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Iranu i zainspiruj się przed podróżą.

Iran na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Iranu i zaplanuj wyjazd.