Jordania

Piaskowiec i pustynia

Jordania to kraj, w którym zachwycą nas malownicze pustynie. Warto zapoznać się z dziejami kultur, których przedstawiciele mieszkali dawniej na tych terenach. Jordania to również kraj, w którym można aktywnie wypoczywać, uprawiać jeździectwo czy wspinaczkę.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Jordanię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Jordanii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Jordanii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Jordanii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Jordanii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Jordanii.

Jordania - podobnie jak reszta Bliskiego Wschodu może się poszczycić bardzo bogatą i różnorodną historią. Pierwszymi mieszkańcami tego, w większości pustynnego i w zasadzie nie nadającego się do życia kraju, byli Semici z plemion Moabitów, Ammanitów oraz Edomitów.  Zamieszkiwali oni te tereny od co najmniej XX wieku przed naszą erą. Przez większość czasu żyli pod wpływem i kontrolą obcych imperiów takich jak choćby Egipt czy imperium Hetytów.  Około X wieku przed naszą erą zostali częsciowo podbici przez Izrael pod którego władzą znajdowali się do momentu podbicia Izraela przez Imperium Asyryjskie. Potem Jordania należała do Babilonu, zaś po jego upadku do Persji, a następnie do Imperium Seleucydów. Jednak żaden z powyższych ludów nie zapisał Jordanii w historii tak jak istniejące przez około 600 lat imperium Nabatejczyków, którzy stworzyli jedno z najbardziej tajemniczych i zapierajacych dech w piersi miejsc w regionie- wykutą w piaskowcu Petrę.

Atrakcje Jordanii

Ponieważ spora część Jordanii nie nadaje się do zamieszkania, nie znajdziemy tam tylu atrakcji jak choćby w Egipcie. Najwięcej ciekawych miejsc znajdziemy wokół Petry, Akaby i w północno-zachodniej części kraju, gdzie panują dobre warunki do osadnicwa. Amman, obecna stolica Jordanii, wspominana była już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon.

W tamtejszym muzeum znajduje się bardzo wiele eksponatów z czasów prehistorycznych, antycznych oraz z epok późniejszych. Do najważniejszych zabytków należy stela króla Moabickiego Meszy wspominanego przez Ksiegę Królewską Starego Testamentu ,a także figury ludzi powstałe ponad dziewięć tysiecy lat temu. Dość ciekawym miejscem jest znajdujący się nad zatoką Akaba port i miasto o tej samej nazwie, gdzie można zobaczyc zabytki z epoki klasycznej takie jak porcelana czy monety oraz olbrzymią flagę powstania antytureckiego. Ponadto bardzo interesująca jest twierdza krzyżowców w Ak Karak oraz miasto Jerash z dobrze zachowanymi pozostałościami rzymskiej architektury.

W przeciwieństwie do sąsiedniego Egiptu, Jordania nie jest w stanie zapewnić tak szerokiej oferty pobytowej. Dzieje sie tak przede wszystkim za sprawą ograniczonego dostępu do morza wynoszącego zaledwie 27 kilometrów. Nieliczne kurorty mieszczą się na południe od miasta Akaba, przy granicy z Arabią Saudyjską. Choć uboga w plaże, Jordania posiada wiele pustyń takich jak Wadi - Rum gdzie można zobaczyć pozostałosci po kulturze nabatejskiej. Do popularnych atrakcji tam nalezy choćby nocne biwakowanie na pustyni a także jazda konna czy wspinaczka. Zimą zaś możliwe jest narciarstwo.

INFORMACJE O JORDANII
  • Stolica: Amman
  • Waluta: Dinar Jordański (JOD)
  • Głowa państwa: Abd Allah ibn Husajn
  • Liczba ludności: 6 388 000
  • Czas lokalny: 12:06:56
  • Dni bez opadów: Sporadyczne deszcze, zdażają sie też opady śniegu, zwłaszcza w wyższych rejonach
  • Temperatura: 13-40 stopni zależnie od części kraju i pory roku. Sporadycznie zdażają sie przymrozki w północnej częsci kraju
POSIŁEK

Cena za trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji wynosi 30 JOD

ZAKUPY

Ceny generalnie są wyższe niż w Polsce, zwłaszcza w okolicach turystycznych atrakcji.

TAKSÓWKA

Cena początkowa to 0,25 JOD, cena za kilometr wynosi 0,33 JOD. W obu przypadkach jest to koło 2 złotych

TRANSPORT

Koszt biletów na komunikacje miejską mieści sie w przedziale 0,3 - 1 JOD.

Zdjęcia z Jordanii

Przed wyjazdem do Jordanii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Jordanii i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Jordanii

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Jordanii.