Jordania

Aqaba

Pustynna przygoda

Aqaba jest jedynym portem Jordanii na liczącym niewiele ponad 30 kilometrów wybrzeżu. Z uwagi na bliskie położenie granicy izraelskiej oraz stosunkowo niedaleko położonych egipskich kurortów, cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Aqaba?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Aqaba w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Aqaba dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Aqaba?

Poznaj ciekawe informacje na temat Aqaba. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Aqaba.

Aqaba będąca głównym portem w Jordanii, jest jednocześnie jedną z głównych destynacji turystycznych w tym kraju. Miejsce to rozsławił wybitny film "Lawrence z Arabii" - to właśnie w Aqabie rozgrywała się jedna z najważniejszych scen.

Fascynaci historii mogą liczyć na wiele zabytków, głównie archeologicznych, takich jak położony w pobliżu miasta rezerwat archeologiczny Tall Hujayrat Al-Ghuzlan, który powstał w miejscu odkrycia osady z epoki miedzi. W samym mieście natomiast można zobaczyć pozostałości najstarszego kościoła chrześcijańskiego na świecie. Został wzniesiony na przełomie II i III wieku naszej ery. Poza nim można zobaczyć  cytadelę z XIV wieku wybudowaną przez Mameluków, którzy wówczas rządzili tymi ziemiami. Ponadto w pobliżu znajduje się Wyspa Faraona, na której została przez krzyżowców wzniesiona forteca, później przejęta przez Saladyna. Miejsce to uwagi na przygraniczne położenie jest popularne także wśród turystów z Egiptu i Izraela. Ponieważ jest dobre połączenie promowe z leżacą w Egipcie Tabą, dostępny jest też dla turystów Klasztor św. Katarzyny na półwyspie Synaj czy niesławna głębia Blue Hole dla miłośników ekstremalnego nurkowania.

Fani przyrody i bogactwa natury mogą wyprawić sie na pobliską pustynię Wadi Rum słynną z różowego krajobrazu rozsławionego przez film Lawrance z Arabii . Odwiedzający ją mogą liczyć na poznanie lokalnych beduinów a także spróbować swoich sił we wspinaczce czy jeździectwie. Ci, którzy nie przepadają za pustynnym klimatem mogą śmiało korzystać położonych w mieście oraz na południe od niego hoteli, z których organizowane są wycieczki na miejscowe rafy koralowe.

INFORMACJE O JORDANII
  • Stolica: Amman
  • Waluta: Dinar Jordański (JOD)
  • Głowa państwa: Abd Allah ibn Husajn
  • Liczba ludności: 6 388 000
  • Czas lokalny: 17:41:04
  • Dni bez opadów: Sporadyczne deszcze, zdażają sie też opady śniegu, zwłaszcza w wyższych rejonach
  • Temperatura: 13-40 stopni zależnie od części kraju i pory roku. Sporadycznie zdażają sie przymrozki w północnej częsci kraju
POSIŁEK

Cena za trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji wynosi 30 JOD

ZAKUPY

Ceny generalnie są wyższe niż w Polsce, zwłaszcza w okolicach turystycznych atrakcji.

TAKSÓWKA

Cena początkowa to 0,25 JOD, cena za kilometr wynosi 0,33 JOD. W obu przypadkach jest to koło 2 złotych

TRANSPORT

Koszt biletów na komunikacje miejską mieści sie w przedziale 0,3 - 1 JOD.

Zdjęcia z Aqaba

Przed wyjazdem do Aqaba obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Aqaba i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Aqaba

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Aqaba.

Inne popularne miejscowości w Jordanii