Jordania

Petra

Skalne miasto

Petra jest niewątpliwie jedna z najbardziej znanych destynacji turystycznych na świecie, jest także jedną z niewielu pozostałości po jednej z bardziej tajemniczych kultur starożytnego Lewantu- Nabatejczykach

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Petra?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Petra w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Petra dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Petra?

Poznaj ciekawe informacje na temat Petra. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Petra.

Petra to miejsce, które prawdopodobnie widział każdy. Przede wszystkim dlatego, że jedna z jej atrakcji zwana Skarbcem Faraona odegrała swoją rolę w filmie Indiana Jones i ostatnia krucjata. Była tam świątynią Świętego Graala, gdzie rezydował jeden z krzyżowcow. Prace archeologiczne trwają tu od 1965 roku i naukowcy wciąż trafiają na ciekawe znaleziska. Warto odwiedzić to miejsce i poznać jego niezwykłą historię.

Z uwagi na to, że Petra jest opuszczonym od stuleci miastem, nie można liczyć w niej na nocleg czy jakąkolwiek aktywność niezwiązaną z jej zwiedzaniem. W budynku muzeum możemy natomiast zjeść smaczny posiłek w restauracji. Całe ewentualne życie nocne i inne atrakcje jest skupione w pobliskim miasteczku Wadi Musa, w którym jest sporo restauracji i hoteli obsługujących  turystów odwiedzajacych Petrę

Najbardziej znane budowle Petry to Khazneh (El Khazneh Faraoun) - wykuta w skale piętrowa budowla zwana przez Beduinów "Skarbcem Faraona". Powstała ok. I-II w. n.e. To najsłynniejszy zabytek Petry i pierwszy, który widzimy wychodząc z wąskiego korytarza prowadzącego do miasta. Deir, czyli "Klasztor" – nazwa pochodzi z okresu bizantyjskiego, kiedy to rzeczywiście znajdował się tam klasztor chrześcijański. To budowla większa i okazalsza niż Khazneh. Powstała najprawdopodobniej w okresie panowania ostatniego króla nabatejskiego – Rabela II (70-106 n.e.). Kasr al Bint Faraoun czyli tzw. Pałac Córki Faraona lub też świątynia Duszary (lokalnego bóstwa Nabatejczyków) jest świątynią wzniesioną z piaskowca w drugiej poł. I w. p.n.e. Wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej, na który składają się „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” i monumentalny „Grób Pałacowy”. Grobowiec Sekstusa Florentinusa (namiestnika rzymskiego) wzniesiony ok. 130 r. n.e., w północnej części miasta, to jeden z najbardziej znanych petrzańskich zabytków związanych bezpośrednio z Rzymianami. Teatr – jeden z największych obiektów w Petrze, mieszczący od 6 do nawet 10 tysięcy widzów; został wybudowany najprawdopodobniej w I w. n.e., również za panowania Aretasa IV. Uważa się, że został on znacznie rozbudowany po zajęciu Petry przez Trajana.

INFORMACJE O JORDANII
  • Stolica: Amman
  • Waluta: Dinar Jordański (JOD)
  • Głowa państwa: Abd Allah ibn Husajn
  • Liczba ludności: 6 388 000
  • Czas lokalny: 18:34:30
  • Dni bez opadów: Sporadyczne deszcze, zdażają sie też opady śniegu, zwłaszcza w wyższych rejonach
  • Temperatura: 13-40 stopni zależnie od części kraju i pory roku. Sporadycznie zdażają sie przymrozki w północnej częsci kraju
POSIŁEK

Cena za trzydaniowy posiłek dla dwóch osób w restauracji wynosi 30 JOD

ZAKUPY

Ceny generalnie są wyższe niż w Polsce, zwłaszcza w okolicach turystycznych atrakcji.

TAKSÓWKA

Cena początkowa to 0,25 JOD, cena za kilometr wynosi 0,33 JOD. W obu przypadkach jest to koło 2 złotych

TRANSPORT

Koszt biletów na komunikacje miejską mieści sie w przedziale 0,3 - 1 JOD.

Zdjęcia z Petra

Przed wyjazdem do Petra obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Petra i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Petra

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Petra.

Inne popularne miejscowości w Jordanii