Kambodża

Barwna historia i piękno przyrody

Kambodża jest krajem o długiej i barwnej, lecz także tragicznej historii. O czasach jej świetności przypadającej na okres średniowiecznego Imperium Khmerów przypominają piękne hinduistyczne świątynie z monumentalną Angkor Wat na czele. Znaleźć tu można również zabytki z czasów kolonialnych, kiedy to Kambodża znajdowała się pod wpływami francuskimi. Z kolei o najnowszej, tragicznej historii z okresu rządów Czerwonych Khmerów informują miejsca wielkich ludzkich tragedii, tzw. Pola Śmierci. Ale Kambodża to również piękne piaszczyste plaże, gęste lasy deszczowe, rzeka Mekong czy największe w południowo-wschodniej Azji słodkowodne jezioro Tonle Sap.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kambodżę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Kambodży w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Kambodży dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Kambodży?

Poznaj ciekawe informacje na temat Kambodży. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Kambodży.

Kambodża to kraj z niezwykle ciekawą, ale i bolesną przeszłością. Po latach wojen, walk domowych i totalitarnych represji dopiero od stosunkowo niedługiego czasu cieszy się spokojem umożliwiającym pracę nad odbudową zdewastowanej gospodarki oraz rozwój turystyki.  Mieszkańcy dzisiejszej Kambodży są potomkami wojowniczych Khmerów, którzy 1200 lat temu stworzyli imponujące imperium, zajmujące terytoria współczesnej Malezji, Tajlandii, Wietnamu, Laosu oraz Birmy.

Niezaprzeczalnie największą atrakcją Kambodży jest Angkor, pradawna stolica Imperium Khmerów. Ten monumentalny kompleks świątynny jest unikalny na całym świecie.

Phnom Penh, stolica kraju, to żywe, głośne, choć nieduże miasto. Warto zwiedzić tam miejsca związane z reżimem Czerwonych Khmerów i dyktaturą Pol Pota.

W Kambodży wiele jest małych, prowincjonalnych, lecz bardzo ciekawych miast (np. Battambang, Kampot, Kompong Cham), w których można podziwiać kolonialną architekturę oraz podpatrywać życie mieszkańców.

Miłośnicy kąpieli w ciepłych wodach także znajdą tu coś dla siebie, a najpopularniejsze miejscowości plażowe to Sihanoukville i Kep. W okolicy znajdują się także małe, tropikalne wysepki, na które można się dostać łodzią.

Niezależnie od pory roku, w Kambodży panują bardzo wysokie temperatury. Najlepiej jednak wybrać się tam w porze suchej, bo w trakcie pory deszczowej nie tylko zdarzają się obfite opady, ale i groźne monsuny. Optymalna pora na wakacje w Kambodży to czas od listopada do kwietnia, czyli w okresie naszej późnej jesieni, zimy i początku wiosny. Wtedy temperatura jest wysoka, ale jest też jak na ten klimat, dość suche powietrze.

Wycieczkę do Kambodży można połączyć ze zwiedzaniem Wietnamu. Wielu organizatorów turystycznych łączy oba kraje w programie jednej wycieczki objazdowej.

INFORMACJE O KAMBODŻY
  • Stolica: Phnom Penh
  • Waluta: riel kambodżański
  • Głowa państwa: Norodom Sihamoni
  • Liczba ludności: 13 388 910
  • Czas lokalny: 03:54:32
POSIŁEK

Jedzenie w Kambodży nie jest drogie - koszt obiadu to zaledwie 10-15 zł od osoby.

ZAKUPY

Pamiątki (figurki, rękodzieło) to koszt ok. 3-7 zł za sztukę, w zależności od wielkości i kunsztu wykonania.

TAKSÓWKA

Alternatywą dla autobusów są shared taxi - samochody osobowe, którymi podróżuje nawet 8 osób, zatem nie jest to najwygodniejszy środek transportu.

TRANSPORT

Pomiędzy miastami najlepiej poruszać się autobusami, choć nie są one najnowsze. Bywa, że podróżuje się w sporym ścisku.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Kambodży

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Kambodży.