Kazachstan

Stepy, miasta, kosmos

Kazachstan - państwo nieodkryte i praktycznie nie kojarzące się w żaden pozytywny sposób. Większość skojarzeń dotyczy ponurego stalinowskiego okresu i zesłań. Nie mniej Kazachstan z pewnością jest ciekawy, czy to ze względu na swoją kulturę, czy fakt, że z mieszczącej się tu miejscowości Bajkonur odbywają się loty kosmiczne.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kazachstan?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Kazachstanu w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Kazachstanu dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Kazachstanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Kazachstanu. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Kazachstanie.

Kazachstan jest najwiekszą dawną republiką radziecką, a także jednym z największych państw świata. Zdecydowana większość terytorium Kazachstanu leży w Azji, tylko stosunkowo niewielka część północno-zachodniego Kazachstanu - w Europie. Przeważająca większość terytorium kraju należy do Azji Środkowej, której Kazachstan zajmuje największą część. Państwo to jest w głównej mierze jest nizinne i pokryte przez step. Nieliczne góry, jakie tu wystepują, są umiejscowione na południowym wschodzie i północnym zachodzie. Z racji na tradycyjnie koczowniczy charakter życia Kazachów, kraj jest niemal pozbawiony zabytków. Te zaś, które posiada, są stosunkowo nowe, gdyż sięgają jedynie XIX w. Nie oznacza to jednak, że państwo nie jest w stanie zaciekawić przybywających turystów.

Kazachstan jest w stanie zaoferować niewiele zabytków, przeważnie związanych z carskim okresem. Nie mniej warto wymienić wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi, wznoszone, ale nie dokończone, na rozkaz Timura dla jednego z sufickich mistyków. Warte zobaczenia są także zabytkowe, XIX-wieczne cerkwie w Ałmatach. Jedną z największych atrakcji zwiazanych z ludzką działalnością są petroglify naskalne w parku Tamgały w pobliżu Ałmat. Najbardziej ikonicznym miejscem Kazachstanu jest jego ultranowoczesna stolica - Astana, będąca przyrównywana do Dubaju. Miasto to zostało właściwie wybudowane od zera jako stolica, przez urzędującego od uzyskania niepodległości Nursułtana Nazarbajewa. Astana może poszczycić się bardzo futurystyczną architekturą. Zdecydowanie ciekawym miejscem na mapie Kazachstanu, choć formalnie będacym rosyjską eksklawą, jest kosmodrom w Bajkonurze.

Kazachstan ma do zaoferowania przede wszystkim swoją naturę, przejawiającą się pod postacią bezkresnych stepów, oferujących liczne możliwosci uprawiania turystyki konnej. Część stepów jest chroniona jako obiekt dziedzictwa światowego UNESCO pod nazwą Saryarka: step i jeziora północnego Kazachstanu. Warty zobaczenia jest też przywodzący na myśl westerny Kanion Szaryński, o którym miejscowi mówią, przechwalając się, że takie miejsce jest tylko u nich i w USA. Jedną z najsłynniejszych atrakcji Kazachstanu jest tzw. Podwodny Las w jeziorze Kaindy, a także góra Bektau Ata, u miejscowych uchodząca za miejsce o magicznych właściwościach. Swoistym kuriozum jest jezioro Bałchasz, które w połowie jest słone, w połowie słodkie. Wielbiciele lokalnych kultur przy odrobinie szczęścia będą w stanie zobaczyć tradycyjną dla ludów stepowych grę - Kyz Kuumai, podczas której na pewnym dystansie chłopak ma za zadanie dogonić dziewczynę. Jeśli mu sie uda, może ją pocałować. Jeśli zaś nie, role się odwracają i musi uciekać. Gdy dziewczyna dogoni chłopca, może uderzyć go batem. Zarówno pocałunek, jak i uderzenie batem, jest oznaką zwycięstwa.

INFORMACJE O KAZACHSTANIE
  • Stolica: Astana
  • Waluta: Tenge (KZT)
  • Głowa państwa: Nursułtan Nazarbajew
  • Liczba ludności: 17 733 198
  • Czas lokalny: 12:53:45
  • Dni bez opadów: Praktycznie nie występują.
  • Temperatura: Temperatury siegają nawet 45°C
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad dla dwóch osób to koszt ok. 107 PLN

ZAKUPY

Ceny większości towarów są niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

1.29 Tenge za kilometr

TRANSPORT

Koszt biletu to średnio 0.86 PLN

Zdjęcia z Kazachstanu

Przed wyjazdem do Kazachstanu obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Kazachstanu i zainspiruj się przed podróżą.

Kazachstan na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Kazachstanu i zaplanuj wyjazd.