Kirgistan

Kraj gór i stepów

Kirgistan jest państwem zachwycających widoków, gościnnych ludzi, a także koni i toczącego się wokół nich życia wielu koczowniczych mieszkańców tego kraju.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kirgistan?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Kirgistan w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Kirgistan dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Kirgistanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Kirgistanu. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Kirgistanie.

Kirgistan jest państwem w większości zajętym przez góry. Ludność zaś w znaczącej ilości prowadziła lub wciąż prowadzi koczowniczy tryb życia, co skutkuje właściwie brakiem zabytków. Skutkuje to tym, że niewiele osób wybiera się specjalnie do Kirgistanu, przeważnie łącząc wizytę w tym najbardziej otwartym na turystów państwie z sąsiednim Uzbekistanem. Wyjątek stanowią miłośnicy górskich trekkingów i popularnych tu rajdów konnych. Także ci chcący się oderwać się od zachodnich uwarunkowań i pomieszkać pół roku w jurcie, co jest możliwe dzięki temu, że Kirgizi wynajmują jurty w czasie pobytu w danym miejscu. Największą atrakcją są góry. Piękne, olbrzymie i dzikie z racji o wiele mniejszego zagospodarowania. Zaraz po nich miejsce zajmuje jezioro Issyk-kul, będace najwiekszym zbiornikiem wodnym kraju. Wszystko to przyciąga turystów, przede wszystkim z Rosji i Kazachstanu, a także backpackersów, którzy dodatkowo cenia sobie lokalną gościnność. Zimą zaś niektóre stoki górskie zapełniają się narciarzami.

Z względu na charakter państwa, główne atrakcje zwiazane z działalnością człowieka koncentrują się w miastach takich, jak Biszkek, będący stolicą państwa, jak i Osz, leżący na granicy z Uzbekistanem. Biszkek jest miastem stosunkowo młodym, którego początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku i najstarsze jego obiekty pochodzą z czasów carskiej dominacji w regionie. Ciekawym miejscem w mieście jest plac Ala-Too, przy kórym położone są budynki rządowe, a także Muzeum Narodowe. Osz może się poszczycić Narodowym Historycznym i Archeologicznym Kompleksem Muzealnym Sulejman, będącym jedynym w swoim rodzaju wykutym wewenatrz góry muzeum pokazującym szereg eksponatów archeologicznych, a także tych dotyczacych sztuki. Sama góra jest jednym z trzech miejsc w kraju wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawym miejscem jest też Karakol, który chociaż służy głównie za bazę wypadową w góry, ma na swoim terenie unikalny meczet Dunguzów - ludu chińskiego wyznajacego islam. Innym interesującym miejscem jest mieszcząca się w dolinie Chuy Wieża Burana, będąca kiedyś minaretem i ostatnią zachowaną konstrukcją znajdujacego się kiedyś w tym miejscu sogdyjskiego miasta.

Kirgistan oferuje głównie swoje walory naturalne. Są to przede wszystkim góry Ala-Too, położone około 40 kilometrów na południe od Biszkeku, gdzie znajduje się Park Narodowy Ala Archa. Bardzo popularnym miejscem jest jezioro Issyk-kul będący jednocześnie jedną z głównych destynacji trystycznych w kraju. Na południowym wybrzeżu jest możliwość wynajęcia jurty i rozkoszowania się tradycyjnym sposobem życia miejscowej ludności, od strony północnej zaś znajdują się hostele i hotele. Ponadto gratką dla fanów trekkingu jest miejscowość Karakol, z której wychodzi wiele szlaków  górskich prowadzacych na masyw Tienszan. Zimą natomiast można wybrać się na narty.

INFORMACJE O KIRGISTANIE
  • Stolica: Biszkek
  • Waluta: Som (KGS)
  • Głowa państwa: Ałmazbek Atambajew
  • Liczba ludności: 5 776 570
  • Czas lokalny: 14:30:29
  • Dni bez opadów: 266
  • Temperatura: W sezonie letnim oscyluje koło 30 stopni
POSIŁEK

Koszt trzydaniowego obiadu dla dwóch osób to około 50 PLN

ZAKUPY

Ceny są znacznie niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Koszt za kilometr to przeważnie 0.63 PLN

TRANSPORT

Bilety na komunikacje miejską kosztują około 0,52 PLN

Zdjęcia z Kirgistanu

Przed wyjazdem do Kirgistan obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Kirgistanu i zainspiruj się przed podróżą.

Kirgistan na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Kirgistan i zaplanuj wyjazd.