Kolumbia

Kraj kontrastów

Państwo z dorobkiem kultury indiańsko-hiszpańskiej oferuje bogactwo krajobrazów, zabytków i nieodkrytych skrawków naszej planety. Pełnia życia i przepełnione muzyką dzielnice, zanikający stereotyp najniebezpieczniejszych miast i zachwycająca nieprzewidywalna natura tworzą klimat, który przyciąga coraz więcej turystów.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kolumbię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Kolumbii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Kolumbii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Kolumbii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Kolumbii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Kolumbii.

Państwo położone w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, graniczące z Panamą, Wenezuelą, Brazylią, Peru i Ekwadorem oraz jako jedyne na tym kontynencie – z dwoma oceanami: Spokojnym i Atlantyckim.

Tereny zamieszkiwane od kilku tysięcy lat przez Indian, podbite przez Hiszpanów i będące miejscem mieszanki wielu ras, dziś stają się coraz powszechniejszym miejscem wycieczek turystów. Co ich tu przyciąga?

Różnorodność geograficzna

Od zachodu górzyste tereny Andów, na które składają się pasma Kordyliery (Wschodnia, Środkowa i Zachodnia), w centrum pustynie, sawanny, na wschodzie nieprzewidywalne dla turystów lasy równikowe i bagna. To kraj dla prawdziwych miłośników natury i poszukiwaczy niezapomnianych przygód.

Kiedy w najobfitszych w opady na świecie górach nie widać nieba, a widoczność ogranicza się do 1 metra, na północnym Półwyspie Guajira przez cały rok nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Gdy podczas kolejnego festiwalu w Bogocie ludzie otoczeni są rytmami hiszpańskiej muzyki i stukotem setek par butów na suchym asfalcie, na przesyconych wilgocią powietrza nizinach Orinoko i Amazonki jedynymi odgłosami są pomruki dzikich zwierząt przemieszane szelestem liści. Ślady po sieci osadniczej Indian sprawiły, że miasta Kolumbii są rozciągnięte w równych odstępach, co pozwala na bezproblemową komunikację. Dynamiczny rozwój cywilizacji przeplata się z trwałością pierwotnych nienaruszalnych obszarów.

Ludzie

Przywitają nas pomocni, serdeczni i otwarci Latynosi, z mocno zakorzenionymi wartościami katolickimi. Miłośnicy narodowego sportu – piłki nożej. Trzeba jednak uważać na czyhających, żądnych nieuwagi turystów kieszonkowców oraz stacjonujących w kraju partyzanów. Kolumbijczycy sami o sobie mówią, że w kraju mieszkają najlepsi i najgorsi ludzie. Wystarczy mieć oczy dokoła głowy.

Niezastąpiony klimat często obchodzonych świąt, tętniące życiem uliczki, różnorodność barwno-architektoniczna, radosne głosy kościelnych nabożeństw, stragany uginające się od świeżo zerwanych owoców i szczere uśmiechy – to wszystko można dostać bez żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast wykładając na ladę kilka tysięcy peso (5000 peso = 7 zł) można zaopatrzyć się w oryginalne materiały krawieckie, gliniane przedmioty codziennego użytku czy biżuterię z diamentami.

Atrakcyjne miejsca

Stołując w stolicy, można zapełnić atrakcjami dzień od świtu do nocy. Koniecznymi punktami do odwiedzenia w Bogocie są Muzeum Złota, pchli targ obok Mercado de las Pulgas, arena corridy Plaza de Toros de Santamaria, ogród botaniczny czy planetarium. Między czasie warto wybrać się na świeżo wyciskany sok i placek kukurydziany arepas oraz zahaczyć o regionalne sklepiki i stoiska.

Cartagena - miasto kulturalnej i historycznej spuścizny, wpisane na listę UNESCO, oferuje nieprzebrany wybór zabytków, klimatycznych plaż i kawiarenek. Nie można pominąć takich miejsc jak: Plaza Bolivar, zapierająca dech w piersiach Convento La Popa de la Galera, starówka oraz Museo del Oro Zenu.

W wycieczce po kraju nie można przegapić zaginionego miasta Ciudad Perdida (Teyuna), słynnego fortu San Felipe de Barajas oraz Parku Narodowego Tayrona.

INFORMACJE O KOLUMBII
  • Stolica: Bogota
  • Waluta: Peso kolumbijskie
  • Głowa państwa: Juan Manuel Santos
  • Liczba ludności: 48 228 704
  • Czas lokalny: 15:53:36
  • Dni bez opadów: 192
  • Temperatura: 17-20°C
POSIŁEK

Najpopularniejszy posiłek dnia, czyli zupa i ryż z kurczakiem i fasolą kosztuje od 9 do 16zł. Placek kukurydziany i wodę kokosową na miejskim targu kupić można za 6zł, a sok ze świeżych owoców za 5zł.

ZAKUPY

W korzystnych cenach zdobyć można regionalne artykuły, m.in. szmaragdy, biżuterię, sombrero, tkaniny, rzeźby, przyprawy, cygara czy też kawę. Do wyboru, do koloru.

TAKSÓWKA

W dużych miastach działają sprawnie w zakresie transportu pasażerów z lotniska na miejsce destynacji w cenie 17-21 zł. Na terenie mniejszych miast 7-10 zł. Nocne przejazdy są nieco wyższe.

TRANSPORT

Trzy razy wolniejszą alternatywą dla taksówek na terenach miejskich są busy w cenie biletu od 2 do 3 zł lub nigdy nieprzewidziane minibusy. Długodystansowe autobusy dużo lepszego standardu pozwalają na bezpieczne i niedrogie dotarcie nawet do najtrudniej położonych gór i dolin kraju. Kolejna dogodna, lecz droższa, forma podróży to przelot samolotem. W mieście bądź na lotnisku jest również możliwość wypożyczenia samochodu, lecz na kolumbijskich drogach trzeba zachować szczególną ostrożność. Niezbędnym środkiem transportu na południu kraju są promy rzeczne. Istnieje tylko jedno połączenie kolejowe Bogota-Santa Maria.

Zdjęcia z Kolumbii

Przed wyjazdem do Kolumbii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Kolumbii i zainspiruj się przed podróżą.

Kolumbia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Kolumbii i zaplanuj wyjazd.