Kostaryka

Bogate Wybrzeże

W dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego Kostaryka oznacza Bogate Wybrzeże, czyli dokładnie to, jakim jest. Przepiękne wybrzeża, różniące się od siebie ze względu na położenie zarówno nad Pacyfikiem, jak i nad Morzem Karaibskim, bogaty świat roślin i zwierząt, zachwycające górsko-wyżynne krajobrazy i wspaniała pogoda. To właśnie okrywa przed światem Kostaryka.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Kostarykę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Kostaryki w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Kostaryki dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Kostaryce?

Poznaj ciekawe informacje na temat Kostaryki. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Kostaryce.

Kostaryka to państwo Ameryki Środkowej, graniczące od północy z Nikaraguą, od południa z Panamą, oraz z Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim (łączna długość wybrzeży wynosi prawie 1300 km). Niegdyś zamieszkiwana przez Indian, odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1502 r. oraz odznaczający się znacznymi wpływami kultury hiszpańskiej. Uwielbiana przez turystów żądnych przygód, górskich wycieczek oraz błogiego wypoczynku na plaży. Przekonaj się, czym zachwyci cię Kostaryka.

Jest krajem położonym w strefie aktywnej sejsmicznie z wieloma czynnymi wulkanami, oraz, co z tym związane, znaczną powierzchnię terenu stanowią obszary wyżynno-górskie. Przechodzą przez niego trzy główne pasma górskie: Kordyliera de Talamanca z najwyższym szczytem Kostaryki (Chirripo Grande, 3820 m n.p.m.), Kordyliera de Guanacaste oraz Kordyliera Centralna. Uroku krajobrazowi dodaje niezwykle bujna, różnorodna roślinność i niespotykane gatunki tropikalnych zwierząt i ptaków, najczęściej chronione na obszarach parków narodowych czy rezerwatów przyrody. Przybywający turyści z chęcią wybierają się na piesze wycieczki w głąb lądu w poszukiwaniu przygód, jednocześnie obcując z dziką przyrodą. Oczywiście jest możliwość wykupienia zorganizowanej wyprawy z przewodnikiem Indianinem, być może bardziej bezpiecznej od poruszania się samemu. Warto wtedy przejść się jednym z mostów zawieszonych na wysokościach, tzw. mistico.

Oprócz zjawiskowych krajobrazów, Kostaryka słynie z niezwykłych plaż. Zachowane dzikie, egzotyczne wybrzeża od strony Oceanu Spokojnego, z licznymi zatokami (Coronado, Nicoya i Dulce) oraz porośniętymi zielenią klifami spotykają się z uznaniem i zachwytem nawet największych sceptyków nadmorskiego wypoczynku. Z kolei te po stronie Morza Karaibskiego wyglądają bardziej łagodnie, są to głównie równinne piaszczyste plaże, graniczące z lasem tropikalnym i lagunowym wybrzeżem. Klimat sprzyjający podróżom, słoneczna pogoda, czasem przeplatana przynoszącymi ulgę deszczami. Każdy, kto marzy o błogim odpoczynku na rajskiej plaży wśród śpiewu tysięcy ptaków i szumie fal, znajdzie tu miejsce dla siebie. Tak samo, jak każdy, kto z zapałem chce skorzystać z czystej wody i nurkować bez końca. Nad każdym wybrzeżem jest możliwość uprawiania przeróżnych sportów wodnych.

Popularnym celem wycieczek jest oczywiście stolica kraju - San José, zlokalizowana w kotlinie Mesecie Centralnej, w której z kolei mieszka więszkość obywateli kraju. O San José mówi się jako o najpiękniejszej stolicy państw Ameryki Środkowej. Odwiedzający mają okazję zobaczyć liczne zabytki oraz wstąpić do muzeów. Słynnymi miejscami są m. in. Dom Jara, Dom Mature i Bulwar Ricardo Jimenez Oreamuno.

INFORMACJE O KOSTARYCE
  • Stolica: San José
  • Waluta: colón
  • Głowa państwa: prezydent Luis Guillermo Solís
  • Liczba ludności: 4 857 274 (2016 r.)
  • Czas lokalny: 01:16:19
  • Dni bez opadów: 176
  • Temperatura: 25-30℃
POSIŁEK

Posiłek w tańszej restauracji kosztuje ok. 25 zł. Natomiast obiad dla dwóch osób to koszt ok. 115 zł. Podstawowy zestaw w McDonaldzie - 25 zł. Butelka wody (330 ml) - 5 zł.

ZAKUPY

Jako pamiątkę warto kupić sobie i bliskim tutejszą kawę o wyjątkowym smaku. Do kupienia są również lokalne rękodzieła, m. in. drewniane wozy na kółkach (las caretas).

TAKSÓWKA

Za rozpoczęcie trasy nalicza się 4 zł, a za każdy kolejny kilometr dolicza się kilka groszy więcej, więc koszty poniesione za transport taksówką są stosunkowo niskie. Zamówiona godzina czekania pod wyznaczonym miejscem kosztuje ok. 40 zł.

TRANSPORT

W komunikacji miejskiej bilet jednokierunkowy kosztuje ok. 2,60 zł. Natomiast litr benzyny - 3,80 zł. Poruszanie się czymkolwiek na Kostaryce jest naprawdę dosyć tanie, ale należy uważać na nie najlepszej jakości drogi.

Zdjęcia z Kostaryki

Przed wyjazdem do Kostaryki obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Kostaryki i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Kostaryki

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Kostaryki.

Kostaryka na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Kostaryki i zaplanuj wyjazd.