Kuba

Hawana

Jedyna taka stolica

W Hawanie wszystko jest wyjątkowe. Turyści kochają stylowe, klimatyczne ulice, po których jeżdżą niespotykane prawie nigdzie indziej stare samochody - oldtimery. W Hawanie znajdują się liczne zabytki architektury kolonialnej, a stare miasto - La Habana Vieja - wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Hawanę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Hawany w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Hawany dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Hawanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Hawany. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Hawanie.

Kubańska stolica, podobnie jak cała Kuba, ma dwa oblicza – to, które widzą turyści i to, które doskonale poznali mieszkańcy Hawany. Turyści mieszkają w hotelach zarezerwowanych dla cudzoziemców, zaopatrują się w specjalnych sklepach, wędrują z przewodnikiem po najpopularniejszych turystycznych szlakach. Drugie oblicze Hawany to obraz miasta, w którym regularnie wyłączany jest prąd, miasta, w którym brakuje podstawowych produktów spożywczych, miasta niewielkich, piwnicznych knajpek, w których mieszkańcy tańczą salsę. Właśnie taka, pozbawiona turystycznego blichtru, prawdziwa Hawana jest naprawdę zachwycająca.

Historia

Hawana, której pełna hiszpańska nazwa brzmi San Cristóbal de La Habana lub w skrócie La Habana leży w wymarzonym miejscu nad turkusowymi wodami Zatoki Meksykańskiej. Stolica Kuby to największe miasto kraju, a także największy port na wyspie i w całych Karaibach. Tutaj koncentruje się kubański przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Hawana szczyci się też swoim Uniwersytetem, który działa od 1728 roku. To tuja 20 lat życia spędził Ernest Hemingway, który kubańską stolicę prawdziwie ukochał.
Hawana została założona około 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velaqueza de Cuellara. Dymanicznie rozwijała się jako port handlowy, a w 1607 została stolicą hiszpańskiej kolonii: Kuby, która do 1898 należała do Hiszpanii.
Zatonięcie 15 lutego 1898 w hawańskim porcie pancernika USS Maine (prawdopodobnie w wyniku wybuchu kotła) stało się pretekstem do wybuchu wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Po wygranej Amerykanów wyspa przeszła amerykańską okupację. W dniu 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro.

Zabytki

Stare miasto, La Habana Vieja zostało w 1982 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największym skarbem miasta są bowiem liczne zabytki architektury kolonialnej. Najsłynniejszy to barokowa katedra, która stoi w na głównym placu miasta Plaza de la Catedral. Hawana słynie także z nadmorskiej promenady – Malecón, która jest tradycyjnym miejscem spotkań. Promenada tętni życiem do późnych godzin nocnych.
Niezwykle ciekawym miejscem jest Museo de la Revolución - czyli Muzeum Rewolucji Kubańskiej, mieszczące się w dawnym pałacu dyktatora Batisty. Na liście zabytków, które trzeba w Hawanie zobaczyć znajduje się także zamek i fort Morro z XVI wieku, dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora -  zamek de la Real Fuerza, XVIII wieczny senat, Katedra Niepokalanego Poczęcia, oraz klasztor Santa Clara z 1644 roku.

Klimat miasta

To, co w Hawanie zachwyca najbardziej to klimat miasta. Ludzie przybywający z Zachodu do umęczonego biedą i reżimem kraju, są zwykle zaskoczeni jak pogodni i otwarci są mieszkańcy Hawany.  Nieodłączna salsa, rozbrzmiewająca wokoło kubańska muzyka stanowią o uroku tego miejsca. Mieszkańcy kubańskiej stolicy zdają się nie dostrzegać niszczejących elewacji zabytkowych domów, nie słyszą hałasu rozpadających się samochodów jeżdżących po hawańskich ulicach. Kochają swoje miasto i zaakceptowali je takim jakie jest. A na absurdy codzienności, których na Kubie nie brakuje odpowiadają niezmiennie: „Es Cuba”. To jest właśnie Kuba.

INFORMACJE O KUBIE
  • Stolica: Hawana
  • Waluta: peso kubańskie/ peso wymienialne
  • Głowa państwa: Raúl Modesto Castro Ruz
  • Liczba ludności: 11 163 934
  • Czas lokalny: 20:29:59
POSIŁEK

Posiłek w przeciętnej restauracji kosztuje około 40 zł, w dobrej restauracji w centrum Hawany cena może być sporo wyższa.

ZAKUPY

Butelka rumu to koszt ok. 25 zł. Cygara kupione drogą oficjalną to wydatek kilkuset złotych, natomiast cygara kupione "na ulicy" to o wiele mniejszy wydatek.

TAKSÓWKA

Cena taksówki to około 35 zł za dzień - przedtem należy się targować i wynegocjować stawkę.

TRANSPORT

Jeśli nie jeździmy autobusem biura podróży, najlepiej pomiędzy miastami korzystać z autobusów pracowniczych (nieoficjalnie) lub jeździć autostopem. Komunikacja kolejowa jest awaryjna i niepunktualna.

Hawana na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Hawany i zaplanuj wyjazd.

Inne popularne regiony na Kubie