Malta

Śródziemnomorskie Hollywood

Choć Malta ma powierzchnię mniejszą od niejednego miasta, ma sporo do zaoferowania turystom: zabytki, słońce, piękne plaże i przyroda. Piękno Malty doceniają filmowcy: kręcono tam sceny m.in. do takich filmów jak Gladiator, Troja czy Hrabia Monte Christo.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Maltę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Maltę w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Maltę dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Malcie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Malty. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Malcie.

Powierzchnia Malty wynosi mniej więcej tyle, ile powierzchnia dużego miasta w Polsce. Druga co do wielkości wyspa Gozo słynie z błękitnych, pięknych lagun, zaś Comino to wysepka zamieszkana zaledwie przez kilka rodzin. Niezamieszkałe są wysepki Cominotto, wyspy św. Pawła (w pobliżu których podobno rozbił się statek przewożący apostoła na proces do Rzymu) i Fifla. Klimat wysp jest łagodny: zimą wynosi ok. 14 stopni, zaś latem przekracza 30.

Tajemnicza historia

Malta stanowi niezwykłą mieszankę kultur. Widać to w licznych, doskonale zachowanych zabytków sięgających czasów starożytnych. Język, jakim mówią mieszkańcy, pozostał po panowaniu Fenicjan i Arabów. To jedyny język semicki, zapisywany alfabetem łacińskim. Drugim urzędowym językiem jest angielski, którym Maltańczycy posługują się na co dzień. Malta została zasiedlona przed siedmioma tysiącami lat. Już dwa tysiące lat później zaczęły powstawać tajemnicze świątynie w kształcie kręgów, prawdopodobnie poświęcone Matce Ziemi. Jedna z teorii głosi, że na Malcie panował wówczas matriarchat – znajdowano liczne posążki kobiet, a wokół świątyń w ogóle nie chowano mężczyzn. Na Malcie i Gozo archeolodzy znaleźli pozostałości 23 megalistycznych budowli. Tylu starożytnych konstrukcji w jednym miejscu nie ma w żadnym innym miejscu na ziemi.  Miłośnicy archeologii i architektury z pewnością powinni zwiedzić Mdinę, dawna stolicę Malty. Liczące 4 tysiące lat miasto otoczone jest kamiennymi murami. Dziś w Mdinie mieszka zaledwie kilkaset osób. Ciekawym budynkiem wartym odwiedzenia jest katedra św. Pawła z obrazem Najświętszej Marii Panny. Legenda głosi, że autorem obrazu był św. Łukasz. W Mdinie znajduje się także grota, w której podobno mieszkał św. Paweł po rozbiciu statku. Stał się on patronem Malty i według naukowców istotnie tam przebywał.

Świętowanie na Malcie

Mieszkańcy Malty bardzo lubią świętować zarówno w gronie rodzinnym, jak i w miejscach publicznych. Bardzo ważne są dla nich Święta Patronów. Każdemu domowi przyporządkowany jest określony święty. Uroczyście obchodzony dzień patrona jest dla mieszkańców źródłem zabawy i radości. Trzy dni po niedzieli wielkanocnej obchodzi się na Malcie dzień św. Grzegorza. Stanowi on podziękowanie za zatrzymanie epidemii dżumy w XVII wieku. Latem organizowane są uroczystości ku czci apostołów Piotra i Pawła i liczne lokalne festyny.

 

INFORMACJE O MALCIE
  • Stolica: La Valetta
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Marie-Louise Coleiro Preca
  • Liczba ludności: 445 426
  • Czas lokalny: 23:17:36
POSIŁEK

Świeżo złowiona i przyrządzona ryba w jednej z restauracji przy nabrzeżu - 15-15 EUR. Za butelkę lokalnego wina w sklepie zapłacimy od 5 EUR.

ZAKUPY

Ceny ubrań i butów są zbliżone do polskich bądź niższe. Droższe od polskich są natomiast kosmetyki, szczególnie te z filtrem, w sezonie letnim.

TAKSÓWKA

Cena taksówki z portu lotniczego do Valetty to ok. 17-19 EUR.

TRANSPORT

Po Malcie najlepiej przemieszczać się autobusem. Jednorazowy, ważny przez 2 godziny bilet kosztuje 2 EUR, a bilet ważny przez 7 dni - 21 EUR.

Zdjęcia z Malty

Przed wyjazdem na Maltę obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Malty i zainspiruj się przed podróżą.

Malta na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek na Maltę i zaplanuj wyjazd.