Mozambik

Afrykańska mieszanka kulturowa

Mozambik to państwo położone w południowo-wschodniej Afryce. Jest byłą kolonią portugalską o obszernej i długiej historii. Swoje wpływy mieli tu Hindusi, a także Arabowie. Dziś obok pamiątek po ich obecności można zobaczyć niezwykłe zabytki oraz miejscowe parki narodowe.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Mozambik?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Mozambiku w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Mozambiku dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Mozambiku?

Poznaj ciekawe informacje na temat Mozambiku. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Mozambiku.

Mozambik jest jednym z najbardziej obfitujących w zabytki państw tej części Afryki. To przyczyna tego, że już w VII w. było ono ważnym miejscem dla arabskich, perskich czy hinduskich kupców którzy posiadali tu swoje faktorie, które z czasem rozwinęły soę w prężne miasta portowe. Ze względu na wpływ bliskowschodnich kupców, miejscowa ludność stosunkowo szybko zaczęła wyznawać islam, czego efektem są liczne meczety. W 1609 r. Mozambik stał się kolonią portugalską. Koloniści nie zdołali jednak podbić wnętrza kraju aż do końca XIX wieku. Z czasów, gdy Mozambik był kolonią, zachował się dość dobrze utrzymany obiekt fortyfikacyjny w stolicy kraju Maputo - Fortaleza de Maputo, a także Fort Sao Sebastian, mieszczący się na wyspie Mozambik.

Zainteresowani lokalną historią i tradycjami mogą liczyć na wiele atrakcji, np. liczne budynki kolonialne, forty, meczety czy kościoły. Do najbardziej popularnych miejsc turystycznych związanych z historią należy założony przez Vasco Da Gamę Fort Sao Sebastian, udostępniony do zwiedzania na wyspie Mozambik. Połączona jest mostem z miasteczkiem Lumbo. Poza fortem dosć ciekawym zabytkiem jest stara katedra w Quelimane, która pozwala zobaczyć, jak wyglądała portugalska architektura sakralna. Z atrakcji przyrodniczych koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Bazaruto. Jest on największym parkiem na terenie Oceanu Indyjskiego. Park posiada ponad 2000 gatunków ryb, 100 twardych i 27 miękkich gatunków korali oraz 5 gatunków morskich żółwi. Występuje tu największe skupisko diugoni, uważanych przez pierwszych żeglarzy za nimfy wodne i będących jednymi z najbardziej rodzinnych ssaków wodnych. Poza nim, w Mozambiku znajduje się szereg Parków Narodowych poświeconych florze i faunie lądowej, takich jak chociażby Park Narodowy Zinave czy Banhine, w których oprócz zebr, antylop i lwów można zobaczyć bardzo ciekawy gatunek ryby - prapłetwca brunatnego, który wykształcił płuca i jest w stane przetrwać w momencie wyschnięcia akwenu, w którym żyje.

Jedną z głównych przyczyn przyciągających turystów do Mozambiku jest piękna pogoda, wspomniane wyżej parki narodowe i bezkresne, piaszczyste plaże wraz z wieloma rafami, tworzącymi idealne warunki do nurkowania. Przyjeżdżający do Mozambiku poza stolicą mogą jedynie liczyć na obiekty w rodzaju luksusowych domków letniskowych, które znajdują się w pobliżu większych atrakcji turystycznych, takich jak parki narodowe, a także wzdłuż plaż nad Oceanem Indyjskim.

INFORMACJE O MOZAMBIKU
  • Stolica: Maputo
  • Waluta: Metical (MZM)
  • Głowa państwa: Filipe Nyusi
  • Liczba ludności: 22 894 000
  • Czas lokalny: 10:11:12
  • Dni bez opadów: 311
  • Temperatura: 15-38°C
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad dla dwóch osób to około 119 PLN

ZAKUPY

Ceny są minimalnie wyższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Koszt 1 kilometra to około 2.90 PLN

TRANSPORT

Koszt biletu jednorazowego to 0.60 PLN

Zdjęcia z Mozambiku

Przed wyjazdem do Mozambiku obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Mozambiku i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Mozambiku

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Mozambiku.