Panama

Łącznik dwóch światów

O Panamie słyszał chyba każdy - że jest państwem łączącym dwie Ameryki: Północną i Południową oraz, że dzięki wybudowanemu Kanałowi Panamskiemu w jej najwęższym miejscu można przedostać się z wód Pacyfiku na wody Morza Karaibskiego. Ale czy to wszystko, co warto wiedzieć o tym stosunkowo niewielkim kraju?

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Panamę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Panamy w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Panamy dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Panamie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Panamy. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Panamie.

Panama, ze stolicą o tej samej nazwie, jest państwem Ameryki Środkowej, graniczącym jedynie z dwoma państwami: Kolumbią i Kostaryką oraz z Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Jak wiadomo, wizytówką państwa jest Kanał Panamski, umożliwiający bezpośrednie przedostanie się nim pośrodku obu Ameryk, bez konieczności opływania całego kontynentu.

Ponad połowę terytorium Panamy zajmują tereny wyżynne i górskie masywu Kordyliery Środkowej. Najwyższym szczytem jest stożek wulkaniczny Chiriqui (3478 m n.p.m.). Resztę kraju stanowią płaskie, często podmokłe równiny, naniesione przez działalność rzeczną. Na rzeźbę terenu miała wpływ również lokalizacja kraju w strefie aktywnej sejsmicznie. Panamę otaczają setki małych wysepek i rafa koralowa. Wszystko to stało się rajem turystycznym.

Historia Panamy

Pierwotnie te tereny zamieszkiwali Czibczowie, grupę Indian. W wyniku wypraw europejskich konkwistadorów, zostały zajęte przez Hiszpanów w 1501 r. Przez lata Panama była głównym ośrodkiem wymian handlowych. W roku 1830 oficjalnie stała się częścią Kolumbii. Kraj doceniono, kiedy przez jego tereny poprowadzona została kolej międzymorska (1850-1855) oraz Kanał Panamski (1881). Wpływ USA na decyzje separystów zainicjował oderwanie się od Kolumbii i utworzenie oddzielnej Republiki Panamy. Od 1903 do 1964 r.  Panama pozostawała pod wpływami Stanów Zjednoczonych.

Turystyczna część Panamy

Kraj ten to oczywiście hektary lasów równikowych, nieodkryte zakątki, dzikie plaże, egzotyczna roślinność, ale również wysokiej klasy hotele, pyszna kuchnia i moc atrakcji nad wodą oraz w dżungli. Ciągnące się kilometrami wybrzeże oferuje piękne, długie, piaszczyste plaże, bajkowe zatoczki i możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.

Obowiązowym punktem zwiedzania jest Panama City, czyli stolica, w której nowoczesność przeplata się z pozostałościami po czasach kolonialnych. Odwiedzający znajdą tu klimatyczną promenadę, liczne zabytki,sklepiki oraz znakomite restauracje. Z kolei najbardziej pożądaną wyspą należącą do Panamy jest Bocas del Toro. Wręcz nierealnie piękne plaże, lazurowe morze, ekskluzywne hotele i rozrywka w postaci sportów wodnych. Za najznakomitsze plaże uważana jest Bluff oraz Bocas del Drago. Kolejnym urokliwym miejscem jest jedna z Wysp Perłowych - Contadora, oferująca złociste plaże oraz popularne nurkowanie i wędkarstwo morskie. Dla fanatyków przyrody i nieustraszonych przygód, proponujemy pobyt w rejonie Chiriqui, skąd wszyscy wyruszają w piesze wycieczki na tropie czynnych wulkanów i cudów matki natury, w tym do Parku Narodowego De la Amistad.

INFORMACJE O PANAMIE
  • Stolica: Panama
  • Waluta: balboa (PUB)
  • Głowa państwa: prezydent Juan Carlos Varela
  • Liczba ludności: 4 034 119 (2016 r.)
  • Czas lokalny: 16:53:33
  • Dni bez opadów: 200
  • Temperatura: 23-32℃
POSIŁEK

Mleko - 5 zł. Mała butelka wody - 3,5 zł. Chleb 7 zł. W zależności od prestiżu i jakości obsługi w restauracjach można zjeść obiad za 25 zł, jak również za 70 zł.

ZAKUPY

Popularną pamiątką z Panamy jest kapelusz panamski (panama hat), który kosztuje ok. 70 zł. Kultowa koszulka Panama Jersey to koszt 180 zł.

TAKSÓWKA

Opłata to ok 7-8zł za kilometr. Dodatkowa opłata to cena jednego kilometra za samo wejście do taksówki.

TRANSPORT

Jeden bilet w komunikacji miejskiej w Panamie kosztuje mniej niż 1 zł. Bilet na tzw. szybką komunikację w mieście to cena prawie 5 zł, a karta specjalna na doładowania kosztuje 7 zł. Nie można kupić biletu gotówką, doładuje się przejazd na kartę.

Zdjęcia z Panamy

Przed wyjazdem do Panamy obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Panamy i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Panamy

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Panamy.