Rumunia

Kraj Drakuli

Rumunia jest państwem położonym na Morzu Czarnym. Z racji na urozmaicony charakter, zaciekawi ona każdego, zarówno miłośników zwiedzania, górskich wędrówek, jak i leżakowania na plaży.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Rumunię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Rumunii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Rumunii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Rumunii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Rumunii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Rumunii.

Rumunia jest państwem o bogatej historii i zachwycających krajobrazach. Wiele jej regionów wciąż może poszczycić się unikalnym, wciąż kultywowanym folklorem, zwłaszcza w rejonie Maramuresz, gdzie wciąż można zobaczyć wiele osób w tradycyjnych, ludowych strojach, podczas czynności życia codziennego. Jedną z najbardziej rozsławnionych krain w Rumunii jest Transylwania, znana też pod mianem Siedmiogrodu, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całego świata, skuszonych ojczyzną legendarnego hrabiego Drakuli. Inną chętnie odwiedzaną krainą Rumunii jest dawna turecka Dobrudża, ze stolicą w Konstancy i licznymi kurortami nadmorskimi takimi, jak chociażby Mamaia.

Osoba przyjeżdżająca do Rumunii może liczyć na wiele różnych atrakcji, zwłaszcza historycznych. Nie jest w zasadzie ważne, gdzie się uda, bo wszędzie znajdzie coś, co jest wychwalane przez turystów. Bez względu na to, czy będzie to pogranicze serbsko-rumuńskie, w którym można zobaczyć monumentalną, wykutą w skale Głowę Decebala, rejon Maramuresz ze słynnym Wesołym Cmentarzem w Sapancie, czy liczne drewniane cerkwie.

Jednak najbardziej wartym zobaczenia miejscem w Rumunii jest osławiona Transylwania, kusząca zabytkowymi miastami, takimi, jak chociażby Sighisoara czy Sybin lub Alba Iulia oraz przepięknymi zamkami, jak chociażby Peles, będacy rezydencją królów Rumunii. Ciekawy również jest Bran, rozsławiony jako zamek Drakuli. Ponadto można znaleźć tam kilka udostępnionych do zwiedzania kopalin, np. znajdującą się w Rosia Montana dawną rzymską kopalnię złota Alburnus Maior oraz kopalnię soli Salina Turda w Turdzie. Niewątpliwą atrakcją Transylwanii jest wiele ufortyfikowanych kościołów, jak chociażby ten leżacy w pobliżu Braszowa, w miejscowości Prejmer.

Wszyscy zaś ci, dla których wizja zwiedzania zabytków i muzeów nie wydaje się interesująca, mogą liczyć na wiele innych atrakcji, zarówno aktywnego wypoczynku, jak i biernego, pod postacią chociażby leżakowania na plaży czy zażywania kąpieli w gorących źródłach. Miłośników górskich wędrówek zachwyci urocze pasmo Apuseni z jaskiniami: Scarisoara oraz Niedźwiedzia, spektakularna trasa górska Transfagarasan, przy której znajduje się jezioro Balea. Miłośnicy rozkoszowania się lenistwem mogą zaś korzystać z Rumuńskiej Riwiery na wybrzeżu Morza Czarnego, a także z gorących źródeł w okolicy Oradei czy kąpieli błotnych obok Saliny Turda. Zimą natomiast można korzystać z licznych kurortów narciarskich, takich jak Poiana Brasov czy Paltinis.

INFORMACJE O RUMUNII
  • Stolica: Bukareszt
  • Waluta: Lej (RON)
  • Głowa państwa: Klaus Iohannis
  • Liczba ludności: 19 250 617
  • Czas lokalny: 22:28:28
  • Dni bez opadów: 240
  • Temperatura: W sezonie letnim temperatura zwykle wynosi między 20 a 30 stopni
POSIŁEK

Posiłek trzydaniowy dla dwóch osób to koszt około 90 zł

ZAKUPY

Ceny są generalnie niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Cena za kilometr to ok. 1,5 zł

TRANSPORT

Cena biletów komunikacji to ok. 1,8 zł

Zdjęcia z Rumunii

Przed wyjazdem do Rumunii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Rumunii i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Rumunii

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Rumunii.

Rumunia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Rumunii i zaplanuj wyjazd.