Sri Lanka

perła oceanu Indyjskiego

Niekończące się plantacje herbaty, karmienie małych słoni i kąpanie ich w rzece. Do tego gorący klimat, uśmiechnięci i rozmowni ludzie, którym nie przeszkadza niezbyt rozwinięta infrastruktura kraju. Na Sri Lance można „zarazić się” radością życia.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Sri Lankę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Sri Lankę w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Sri Lankę dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Sri Lance?

Poznaj ciekawe informacje na temat Sri Lanki. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Sri Lance.

Raj dla prawidziwych podróżników

Nazywana jest cudem Azji, a nawet ukrytym klejnotem. Sri Lanka to wciąż niezbyt popularny w Polsce kierunek wypraw, ale niewielka popularność może być atutem. Nie ma tu zbyt wielu połączeń lotniczych, więc nie jest to miejsce dla lubujących się w wypoczynku z drinkiem na hotelowej plaży. Oczywiście dla nich także coś się znajdzie, ale więcej jest ofert dla osób, które wolą spędzać czas bardziej aktywnie.

Wykąp słonia w brązowej rzece

Głaskanie osiołka lub karmienie kozy w małym ZOO to rozrywki oferowane w wielu miejscach całego świata. Na Sri Lance kontakt ze zwierzętami to jednak zupełnie coś innego. Przede wszystkim, nie tylko z dala od miast można spotkać tu dzikiego słonia. Bardziej udomowione osobniki można nie tylko głaskać, ale nawet... wykąpać – choćby w specjalnie dla nich stworzonym sierocińcu w Pinnaweli. Pieszczoty za pomocą odpowiednio grubej szczotki i pod czujnym opiekunem to tylko jedna z atrakcji, bo słonia kąpie się w rzece, której kolor wody zazwyczaj widuje się w filmach dokumentalnych. Już samo wejście do niej to spore wyzwanie dla bardziej delikatnych lub strachliwych.

Uśmiech i otwarcie

Klimat Sri Lanki tworzą jednak przede wszystkim jej mieszkańcy. Zawsze uśmiechnięci i gotowi do pomocy, albo po prostu rozmowy. I nie ma znaczenia, że wielu z nich zna po angielsku maksymalnie trzy słowa. Europejczyków zawsze uderza wręcz nieprawdopodobna sympatia z jaką się spotykają. Zwłaszcza, gdy goście decydują się na podróż np. lokalnym pociągiem, który jedzie przez kraj z prędkością 10-30 km/h, bo na więcej nie pozwalają tory, na które u nas nikt nie wypuściłby nawet pojazdów technicznych. W takich pociągach łatwo rodzi się wspólna więź, w której pomaga nie tylko nastawienie miejscowych, ale też malownicze krajobrazy za oknami – lub po prostu otworami w ścianach. A jest co podziwiać, bo Sri Lanka oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”.

Zobacz koniec świata

Będąc na Sri Lance, która jest krajem nizinnym, warto zobaczyć płaskowyż Hortona, który jest położony na wysokości 2,2 tys. m, czyli niewiele niżej, niż najwyższe szczyty polskich Tatr. Zaledwie 30 km dalej jest jedna z największych atrakcji Sri Lanki – 20-metrowe wodospady Bakera. Można też tam zobaczyć prawdziwy koniec świata. The World's End to... wysoki na 870 metrów klif, z którego widać morze. Te miejsca są chętnie odwiedzane przez zakochanych. Za najpiękniejsze miasto na Sri Lance uznaje się natomiast Galle, twierdzę zbudowaną przez Europejczyków. Można tam podziwiać m.in. XVII-wieczne fortyfikacje, graniczące z błękitem morza. Nie można też zapomnieć o wszechobecnych plantacjach herbaty. Warto kupić tam jej próbkę, bo jest wprawdzie droższa, niż w miastach, ale mamy pewność, że nie będzie w niej żadnych domieszek.

INFORMACJE O SRI LANCE
  • Stolica: Colombo
  • Waluta: Rupia lankijska
  • Głowa państwa: prezydent Maithripala Sirisena
  • Liczba ludności: 20 970 000
  • Czas lokalny: 04:20:42
  • Dni bez opadów: 212
  • Temperatura: 10 - 35°C
POSIŁEK

Posiłki w tańszych i ulicznych restauracjach zjemy już za niecałe 10 zł. Obiad dla dwóch osób w restauracji to około 40zł.

ZAKUPY

Sri Lanka znana jest z produkcji herbaty. Uwagę warto zwrócić na ręcznie wykonywane maski, czy tkaniny.

TAKSÓWKA

Taksówki na miejscu są bardzo tanie i kosztują około złotówki za kilometr.

TRANSPORT

Busy kursują bardzo często między miastami i są stosunkowo niedrogie.

Zdjęcia z Sri Lanki

Przed wyjazdem na Sri Lankę obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Sri Lanki i zainspiruj się przed podróżą.