Sri Lanka

Perła Oceanu Indyjskiego

Niekończące się plantacje herbaty, karmienie małych słoni i kąpanie ich w rzece. Do tego gorący klimat, uśmiechnięci i rozmowni ludzie, którym nie przeszkadza słabo rozwinięta infrastruktura kraju. Na Sri Lance można „zarazić się” radością życia.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Sri Lankę?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek na Sri Lankę w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki na Sri Lankę dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Sri Lance?

Poznaj ciekawe informacje na temat Sri Lanki. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu na Sri Lance.

Raj dla prawidziwych podróżników

Nazywana jest "cudem Azji", a nawet "ukrytym klejnotem". Sri Lanka to wciąż niezbyt popularny w Polsce kierunek wypraw, ale niewielka popularność może być atutem. Nie ma tu zbyt wielu połączeń lotniczych, więc nie jest to miejsce dla lubujących się w wypoczynku z drinkiem na hotelowej plaży. Oczywiście dla nich także coś się znajdzie, ale więcej jest ofert dla osób, które wolą spędzać czas bardziej aktywnie.

Wykąp słonia w brązowej rzece

Głaskanie osiołka lub karmienie kozy w małym ZOO to rozrywki oferowane w wielu miejscach całego świata. Na Sri Lance kontakt ze zwierzętami to jednak zupełnie coś innego. Przede wszystkim, nie tylko z dala od miast można spotkać tu dzikiego słonia. Bardziej udomowione osobniki można nie tylko głaskać, ale nawet... wykąpać – choćby w specjalnie dla nich stworzonym sierocińcu w Pinnaweli. Pieszczoty za pomocą odpowiednio grubej szczotki i pod czujnym opiekunem to tylko jedna z atrakcji, bo słonia kąpie się w rzece, której kolor wody zazwyczaj widuje się w filmach dokumentalnych. Już samo wejście do niej to spore wyzwanie dla bardziej delikatnych lub strachliwych.

Uśmiech i otwarcie

Klimat Sri Lanki tworzą jednak przede wszystkim jej mieszkańcy. Zawsze uśmiechnięci i gotowi do pomocy, albo po prostu rozmowni. I nie ma znaczenia, że wielu z nich zna po angielsku maksymalnie trzy słowa. Europejczyków zawsze uderza wręcz nieprawdopodobna sympatia, z jaką się spotykają. Zwłaszcza, gdy goście decydują się na podróż np. lokalnym pociągiem, który jedzie przez kraj z prędkością 10-30 km/h, bo na więcej nie pozwalają tory, na które u nas nikt nie wypuściłby nawet pojazdów technicznych. W takich pociągach łatwo rodzi się wspólna więź, w której pomaga nie tylko nastawienie miejscowych, ale też malownicze krajobrazy za oknami albo raczej - otworami w ścianach. A jest co podziwiać, bo Sri Lanka oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”.

Zobacz koniec świata

Będąc na Sri Lance, która jest krajem nizinnym, warto zobaczyć płaskowyż Hortona, który jest położony na wysokości 2,2 tys. m n.p.m., czyli niewiele niżej, niż najwyższe szczyty polskich Tatr. Zaledwie 30 km dalej jest jedna z największych atrakcji Sri Lanki – 20-metrowe wodospady Bakera. Można też tam zobaczyć prawdziwy koniec świata. The World's End to... wysoki na 870 metrów klif, z którego widać morze. Te miejsca są chętnie odwiedzane przez zakochanych. Za najpiękniejsze miasto na Sri Lance uznaje się natomiast Galle, twierdzę zbudowaną przez Europejczyków. Można tam podziwiać m.in. XVII-wieczne fortyfikacje, graniczące z błękitem morza. Nie można też zapomnieć o wszechobecnych plantacjach herbaty. Warto kupić tam jej próbkę, bo jest wprawdzie droższa, niż w miastach, ale mamy pewność, że nie będzie w niej żadnych domieszek.

INFORMACJE O SRI LANCE
  • Stolica: Colombo
  • Waluta: Rupia lankijska
  • Głowa państwa: prezydent Maithripala Sirisena
  • Liczba ludności: 20 970 000
  • Czas lokalny: 04:11:01
  • Dni bez opadów: 212
  • Temperatura: 10 - 35°C
POSIŁEK

Posiłki w tańszych i ulicznych restauracjach zjemy już za niecałe 10 zł. Obiad dla dwóch osób w restauracji to około 40zł.

ZAKUPY

Sri Lanka znana jest z produkcji herbaty. Uwagę warto zwrócić na ręcznie wykonywane maski, czy tkaniny.

TAKSÓWKA

Taksówki na miejscu są bardzo tanie i kosztują około złotówki za kilometr.

TRANSPORT

Busy kursują bardzo często między miastami i są stosunkowo niedrogie.

Zdjęcia z Sri Lanki

Przed wyjazdem na Sri Lankę obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Sri Lanki i zainspiruj się przed podróżą.