Tajlandia

Bangkok

Miasto świątyń

W Bangkoku w niesamowity sposób styka się tradycja z nowoczesnością. Buddyjskie świątynie (jest ich tam kilkaset) tuż obok drapaczy chmur nikogo nie dziwią, a samo miasto nazywane jest miastem chaosu. Nazwa Bangkok oryginalnie liczy aż 21 słów. To miasto, które nigdy nie śpi.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Bangkok?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Bangkoku w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Bangkoku dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Bangkoku?

Poznaj ciekawe informacje na temat Bangkoku. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Bangkoku.

W Bangkoku w wyjątkowy sposób styka się tradycja z nowoczesnością. Buddyjskie świątynie tuż obok drapaczy chmur nikogo nie dziwią, a samo miasto nazywane jest miastem chaosu. Te sprzeczności, które w najważniejszym mieście Tajlandii spotykamy na każdym kroku, nadają mu jednak niezwykły urok.

Miasto dzikich śliwek

Jak na stolicę, Bangkok jest miastem bardzo młodym. Do połowy XVIII wieku w tym miejscu była jedynie wioska o nazwie Bang Makok (Wieś Drzewek Oliwnych). Dziś jest to prężnie rozwijająca się metropolia – siedziba tajskiego rządu oraz rodziny królewskiej. Odwiedzający to miasto są pod wrażeniem połączenia dalekowschodniej egzotyki z nowoczesnymi centrami handlowymi i parkami rozrywki.
    Sama nazwa Bangkok oznacza "miasto dzikich śliwek", ale oficjalna nazwa stolicy Tajlandii liczy aż 21 słów. Jest to tym samym najdłuższa nazwa geograficzna na świecie. Dokładne tłumaczenie nazwy to: "Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana".

Dla miłośników tropikalnej pogody

Bangkok to miasto rekordowe nie tylko ze względu na swą długą nazwę. To także najgorętsza stolica na świecie – średnia temperatura wynosi ok. 28°C. W Tajlandii wyróżniamy 3 pory roku:
- gorącą (marzec-maj, bez deszczu i bardzo ciepło)
- deszczową (czerwiec-październik – codziennie przez godzinę-dwie deszcz, bardzo gorąco)
- chłodną (niewielkie opady deszczu, nieco niższa temperatura).

Miasto świątyń

Przepięknie zdobione buddyjskie i hinduistyczne świątynie to jedna z najważniejszych atrakcji stolicy Tajlandii. W mieście jest aż 400 świątyń! W najstarszej z nich, Wat Pho, można zobaczyć posąg odpoczywającego Buddy. Pozłacana figura robi ogromne wrażenie – liczy 15 metrów wysokości i 46 metrów długości. W świątyni Wat Pho znajduje się także słynna na całym świecie szkoła tajskiego masażu. Zwiedzając Wat Pho czy inną tajską świątynię natkniemy się na buddyjskich mnichów, którzy są niezwykle życzliwi dla turystów. Warto nawiązać z nimi rozmowę, bo mnisi znają wiele ciekawych historii, których nie znajdziemy w przewodnikach. Świątynia Wat Pho powstała w XVI wieku, a więc dużo wcześniej niż Bangkok stał się stolicą Tajlandii.
Najbardziej znana świątynia Bangkoku to  Wat Phra Kaew – Świątynia Szmaragdowego Budddy. Stanowi wyjątkowę budowlę sakralną, ponieważ w przeciwieństwie do innych buddyjskich świątyń, w tej nie mieszkają mnisi. To dla buddystów miejsce pielgrzymek i duchowego wyciszenia. Budowla powstała w 1782 roku, dokładnie wtedy, kiedy stolicę przeniesiono z Thonburi do Bangkoku. W świątyni znajduje się słynna figurka Szmaragdowego Buddy, która jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych wizerunków.
Zwiedzając świątynie należy pamiętać o stosownym ubiorze. Mieszkańcy Tajlandii są w tej kwestii dość konserwatywni, więc do świątyń nie powinno się wchodzić w zbyt skąpym ubraniu. Przy największych świątyniach, takich jak Świątynia Szmaragdowego Buddy, można wypożyczyć długie koszule. Przed wejściem do każdego budynku, w którym znajduje się posąg Buddy, należy także zdjąć buty.

Miasto, które nigdy nie śpi

Aby poczuć atmosferę Bangkoku, warto wybrać się na weekendowy targ  Chatuchak. Czeka tam na nas mnóstwo stołów uginających się od jedzenia, niezwykłych tkanin, biżuterii, pamiątek. Nie ma rzeczy, której nie dałoby się kupić, a atmosfera znakomicie oddaje klimat Tajlandii. Sprzedawcy nawołujący na różne sposoby do kupna swoich towarów, gwar i feeria kolorów stanowią nieodłączną część tego ogromnego targu. Na tajskich bazarach można, a nawet trzeba się targować: jest to, podobnie jak w krajach arabskich, przyjęty zwyczaj.
Stolica Tajlandii z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom nocnego życia – znajdziemy tam mnóstwo nocnych klubow, dyskotek, barów i restauracji. Noce w Bangkoku wypełnione są światłem, muzyką i atmosferą radości i zabawy. Szczególna pod tym względem jest ulica Khao San. Przez jej całą długość ciągną się kluby, sklepy z pamiątkami, bary, restauracje i hostele.
Bangkok to doskonały kierunek podróży dla tych tych, którzy kochają egzotyczną różnorodność i chcą przy tym doskonale się bawić bez względu na porę dnia i nocy.

INFORMACJE O TAJLANDII
  • Stolica: Bangkok
  • Waluta: baht
  • Głowa państwa: król Maha Vajiralongkorn
  • Liczba ludności: 68 000 000
  • Czas lokalny: 07:48:36
  • Dni bez opadów: 214
  • Temperatura: 23-35℃
POSIŁEK

Ceny w Tajlandii nie są wygórowane. Dwie osoby w średniej klasy restauracji zjedzą obiad za kwotę ok. 60 zł.

ZAKUPY

Odzież w Tajlandii, szczególnie w kurortach, jest dość droga. Za sukienkę letnią zapłacimy blisko 200 zł.

TAKSÓWKA

Chociaż taksówki mają oficjalne cenniki, to najlepiej jest wynegocjować cenę przed wejściem do pojazdu.

TRANSPORT

Popularnym sposobem przemieszczania się po miastach w Tajlandii są autoriksze zwane tuk-tuk. Jednak cena takiego transportu może okazać się zaskakująco wysoka w porównaniu z taksówką.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Bangkoku

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Bangkoku.

Bangkok na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Bangkoku i zaplanuj wyjazd.

Inne popularne regiony w Tajlandii