Turcja

Bodrum

Kurort, który nigdy nie śpi

Bodrum słynie z nocnego życia, doskonałej zabawy, a także z największej przystani jachtowej nad Morzem Egejskim i z zabytków, takich jak górujący nad regionem Zamek Św. Piotra. W Bodrum tak jak nigdzie indziej splatają się wpływy greckie z tureckimi.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Bodrum?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Bodrum w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Bodrum dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Bodrum?

Poznaj ciekawe informacje na temat Bodrum. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Bodrum.

Jest tu świetna pogoda i doskonałe możliwości do uprawiania sportów wodnych. Tureckie Bodrum to jednak nie tylko kurort, ale też miejsce, w którym znajdziecie jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Położenie Bodrum

Bodrum leży w Turcji nad Morzem Egejskim. Widoki są tu nad wyraz efektowne. Półwysep porośnięty jest lasami, a góry schodzą w stronę morza. Całości dopełnia architektura, oparta głównie na stanowiących tradycyjną zabudowę białych domach. Warto odwiedzić portową promenadę nieopodal zamku św. Piotra i obejrzeć cumujące tam gulety (łodzie żaglowe, zbudowane zgodnie z turecką tradycją) oraz łodzie nurkowe. Podziwiać je można ze stolików wielu lokalnych restauracji.

Atrakcje Bodrum

Turecki kurort to znany ośrodek sportów wodnych. Można tam uprawiać windsurfing, kajakarstwo, ale też wybrać się na jedną z łodzi, by ponurkować. Nie zabraknie tu także zabaw dla miłośników nocnego życia. W słynnym Halikarnas Disco zmieści się 5 tys. osób, które mogą bawić się na oświetlanej laserami scenie.
Doskonale spędzą tu też czas miłośnicy historii i zabytków. Zachwycą się przede wszystkim Mauzoleum Mauzolosa w Halikarnasie, które zalicza się do Siedmiu Cudów Świata Antycznego. 40-metrowe mauzoleum było bogato zdobione, m.in. rzeźbami wykonanymi przez Skopasa i Timoteosa, którzy wykonali posągi króla i jego żony w rydwanie. Efektowny jest też bardzo dobrze zachowany Zamek Św. Piotra (Petronium) z Muzeum Archeologii Podwodnej, a w nim szkielet zatopionego w 1025 roku statku, którym płynęły trzy tony szkła. Podczas zwiedzania kazamatów można natomiast podziwiać białe pawie i pić turecką herbatę. O lokalne klimaty wcale tam nietrudno. Na bazarze i w kawiarniach można posiedzieć na dywanie i spokojnie wypić kawę. Albo wybrać się na przedstawienie do teatru, który jest też świetnym punktem widokowym, a niegdyś był areną walk gladiatorów.

Samolotem dolecimy Polski bez problemu. Na miejscu można wynająć samochód, albo łódź, ale lepiej nie decydować się za wcześnie, bo może okazać się, że któraś z opcji jest dla nas bardziej odpowiednia.

INFORMACJE O TURCJI
  • Stolica: Ankara
  • Waluta: lira turecka
  • Głowa państwa: Recep Tayyip Erdoğan
  • Liczba ludności: 78 741 053
  • Czas lokalny: 23:29:20
  • Dni bez opadów: 281
  • Temperatura: 15-36 stopni
POSIŁEK

Turecki kebab w cieście to koszt ok. 22 zł. Talerz zupy w restauracji kosztuje ok. 8 zł, a za piwo w ogródku piwnym w kurorcie zapłacimy ok. 15 zł.

ZAKUPY

Cena pamiątkowej fajki wodnej - ok. 50 zł. Za mozaikową orientalną lampę zapłacimy 60 zł wzwyż. Słodycze, tzw. turkish delight - ok. 20 zł/kg.

TAKSÓWKA

Przed rozpoczęciem kursu należy wynegocjować cenę i dopilnować, żeby taksówkarz włączył taksometr. Taksówki w Turcji są dość drogie i nie mają oficjalnych cenników.

TRANSPORT

Transport kolejowy w Turcji jest niedrogi. Przejazd 2000 km praktycznie przez cały kraj to koszt ok. 80 zł.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Bodrum

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Bodrum.