Turcja

Cesme

Tureckie centrum wellness

Nazwa Cesme oznacza źródło lub fontannę. Region słynie z leczniczych wód termalnych, doskonałych ośrodków spa i wellness, pięknych plaż oraz z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych takich jak kitesurfing. W regionie Cesme wakacje spędzają również celebryci.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Cesme?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Cesme w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Cesme dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Cesme?

Poznaj ciekawe informacje na temat Cesme. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Cesme.

W Polsce mamy Międzyzdroje, gdzie można w sezonie spotkać gwiazdy estrady i filmu, a w Turcji takim odpowiednikiem Międzyzdrojów jest Cesme. Tam czas spędza śmietanka towarzyska Turcji. Nie ma więc nic dziwnego w widoku zaparkowanego przy wąskiej uliczce Ferrari lub Lamborghini.

Cesme położone jest w odległości około 80 kilometrów na zachód od Izmiru. Jedną z atrakcji miasta i regionu są doskonale zachowane osmańskie domy i tureckie łaznie.

W Cesme możemy cieszyć się widokiem lazurowych morskich fal, plaż ze złocistym miękkim piaskiem i doskonałą pogodą. Region słynie również z bardzo dobrej kuchni, opierającej się w dużej mierze na świeżo złowionych rybach i owocach morza. W tym regionie znajdziemy też sporą ofertę usług spa, bo znajdują się tam termalne źródła o właściwościach zdrowotnych. Źródlanej wody można się napić w jednym z wielu ulicznych ujęć.

Sporty wodne w Cesme

Cesme jest popularnym regionem wśród wielbicieli sportów wodnych. Plaże w tym regionie to raj dla windsurferów, nurków i żeglarzy (są tam idealne wiatry do uprawiania żeglarstwa). W Cesme jest ciepło, ale nie odczuwa się upału, ponieważ jest tam niska wilgotność powietrza. Dzięki temu wypoczynek zarówno ten bierny jak i ten aktywny jest bardzo przyjemny.
Warto zdecydować się na rejs po okolicznych wysepkach i zatoczkach.Częstym i lubianym celem wszystkich odwiedzających oraz główną atrakcją jest górzysta grecka wyspa Chios, która leży zaledwie 10 km w linii prostej od Cesme. W porcie uwagę zwraca dobrze zachowany fort genueński z XIII w., gdzie znajduje się się muzeum. Miasto było scenerią wielu mitologicznych wydarzeń, na każdym kroku czuje się ducha przeszłości, a ruiny starożytnych miast zafascynują pasjonatów kultury antycznej.

Cesme to dobry kierunek w zasadzie dla każdego. Ciekawy klimat, atmosfera wakacyjnego luzu, ale i elegancji, idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, zabytki i oczywiście plaże... To magnes na każdego turystę. A pogoda jest w każdym sezonie naprawdę idealna.

 

INFORMACJE O TURCJI
  • Stolica: Ankara
  • Waluta: lira turecka
  • Głowa państwa: Recep Tayyip Erdoğan
  • Liczba ludności: 78 741 053
  • Czas lokalny: 15:25:57
  • Dni bez opadów: 281
  • Temperatura: 15-36 stopni
POSIŁEK

Turecki kebab w cieście to koszt ok. 22 zł. Talerz zupy w restauracji kosztuje ok. 8 zł, a za piwo w ogródku piwnym w kurorcie zapłacimy ok. 15 zł.

ZAKUPY

Cena pamiątkowej fajki wodnej - ok. 50 zł. Za mozaikową orientalną lampę zapłacimy 60 zł wzwyż. Słodycze, tzw. turkish delight - ok. 20 zł/kg.

TAKSÓWKA

Przed rozpoczęciem kursu należy wynegocjować cenę i dopilnować, żeby taksówkarz włączył taksometr. Taksówki w Turcji są dość drogie i nie mają oficjalnych cenników.

TRANSPORT

Transport kolejowy w Turcji jest niedrogi. Przejazd 2000 km praktycznie przez cały kraj to koszt ok. 80 zł.

Popularne miejscowości w Cesme:

Cesme na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Cesme i zaplanuj wyjazd.