Turcja

Dalaman

Spokojna przystań Turcji

Dalaman jest dość spokojnym kurortem chętnie wybieranym przez rodziny z dziećmi. Atutem tego regionu jest lotnisko, które obsługuje pozostałe popularne kurorty, takie jak Marmaris czy Fethiye.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Dalaman?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Dalaman w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Dalaman dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Dalaman?

Poznaj ciekawe informacje na temat Dalaman. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Dalaman.

Dalaman to niewielki kurort znany z międzynarodowego lotniska. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto się tam udać! To idealne miejsce na relaks i wypoczynek.

Historia Dalamanu

W regionie tym, zwanym dawniej Licją, osadnictwo zaczęło się już w XIII wieku przed naszą erą. W VI wieku p.n.e. okolicę Dalamanu opanowali Persowie. Najważniejszym miastem było Ksantos, które zapisało się na kartach historii dzięki bohaterskiemu odparciu wojsk króla perskiego Cyrusa II.

Na mieszkającą tam ludność ogromny wpływ wywarła kultura hellenistyczna. Dalaman rozwijał się dynamicznie także za czasów rzymskich, a stagnacja nastąpiła za panowania Arabów. Od XIV wieku w dziejach Dalaman rozpoczął się okres turecki i dalszy rozwój miasta.

Główne atrakcje

Dalaman to doskonałe miejsce na bazę wypadową. W okolicy znajdują się takie turystyczne perły jak Marmaris czy Fethiye. Starożytne pozostałości dawnej świetności robią ogromne wrażenie. Dodatkowo mamy do dyspozycji piękną plażę oraz bliskość górskich szczyrów - czego chcieć więcej?

Na rzece Dalaman popularne jest uprawianie raftingu. Trasa ma aż 12 kilometrów długości i posiada dwa poziomy trudności do wyboru. Dla amatorów trekkingu na pewno ciekawym wyzwaniem będzie wycieczka górska. W regionie znajdziemy także źródła termalne o leczniczych właściwościach.

Przyroda

Dalaman spodoba się miłośnikom przyrody. Unikalne właściwości klimatu sprawiły, że jest to dom dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Spotkamy tam między innymi żółwie Caretta Caretta.

Dalaman jest nietypowy jak na tureckie kurorty. Znacznie spokojniejszy, kameralny. Życie płynie tam spokojnym rytmem. Można tam nabrać sił i wypocząć.

 

 

INFORMACJE O TURCJI
  • Stolica: Ankara
  • Waluta: lira turecka
  • Głowa państwa: Recep Tayyip Erdoğan
  • Liczba ludności: 78 741 053
  • Czas lokalny: 09:24:22
  • Dni bez opadów: 281
  • Temperatura: 15-36 stopni
POSIŁEK

Turecki kebab w cieście to koszt ok. 22 zł. Talerz zupy w restauracji kosztuje ok. 8 zł, a za piwo w ogródku piwnym w kurorcie zapłacimy ok. 15 zł.

ZAKUPY

Cena pamiątkowej fajki wodnej - ok. 50 zł. Za mozaikową orientalną lampę zapłacimy 60 zł wzwyż. Słodycze, tzw. turkish delight - ok. 20 zł/kg.

TAKSÓWKA

Przed rozpoczęciem kursu należy wynegocjować cenę i dopilnować, żeby taksówkarz włączył taksometr. Taksówki w Turcji są dość drogie i nie mają oficjalnych cenników.

TRANSPORT

Transport kolejowy w Turcji jest niedrogi. Przejazd 2000 km praktycznie przez cały kraj to koszt ok. 80 zł.

Popularne miejscowości w Dalaman:

Biura podróży, które oferują wycieczki do Dalaman

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Dalaman.

Dalaman na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Dalaman i zaplanuj wyjazd.