Turcja

Fethiye

Wyjątkowy klimat Licji

U podnóży gór Taurus w południowej Turcji leży Fethiye. W starożytności znajdowało się tam licyjskie miasto Telmessos. Region obfituje w liczne zabytki licyjskie i rzymskie, które warto tam odwiedzić.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Fethiye?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Fethiye w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Fethiye dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Fethiye?

Poznaj ciekawe informacje na temat Fethiye. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Fethiye.

Z całą pewnością można nazwać Fethiye perłą licyjskiego wybrzeża. Obecna nazwa miejscowości ustanowiona została w 1934 roku. Nadano ją w hołdzie miejscowemu pilotowi Fethiyemu Beyowi, który życiem przypłacił walkę o niepodległość Turcji. W czasach starożytnej Licji miasto nazywało się Telmessos. Od zdobycia przez plemiona tureckie w XIII aż do 1934 roku nosiło nazwę Megri.

Nazewnictwo to jednak kwestia drugorzędna. Dużo ważniejsze jest to, co zobaczymy na miejscu, a jest tego całkiem sporo. Region obfituje w liczne, dobrze zachowane pozostałości z czasów starożytnej świetności Licji. Bardzo ciekawym miejscem jest wioska Kayaköy. Warto się tam wybrać, bo to jedyne w swoim rodzaju miejsce. Znajdują się tam opuszczone kamienne domy. W 1923 roku zostały one opuszczone przez Greków w trakcie wojny grecko-tureckiej. Potem zostały uznane za przeklęte i nie zostały zasiedlone. Wioska to ciekawy przykład architektury - możemy na własne oczy zobaczyć, jak całkiem niedawno mieszkali ludzie na tureckiej prowincji.

Fethiye urzeka nieco senną, spokojną atmosferą. Różni się od innych kurortów tureckiego wybrzeża - hałaśliwych i pełnych gwaru. W okolicy Fethiye czas się jakby zatrzymał, żyje się spokojnie i wolno. Dla zapracowanych i przemęczonych będzie to cudowne miejsce do naładowania baterii na kolejny rok.

Fethiye spodoba się miłośnikom pieszych wycieczek, wspinaczki i trekkingu. Tam ma początek jeden z najciekawszych szlaków turystycznych. Jest to tzw. Szlak Licyjski i wiedzie przez góry Taurus.

Spokój i piękne widoki przyciągają do Fethiye zakochanych. Romantyczne zakątki, klimatyczne uliczki, piękna promenada... W sam raz na podróż poślubną lub po prostu na wycieczkę dla dwojga. Piękne plenery czynią Fethiye częstą scenerią sesji fotograficznych. Nic dziwnego - takie piękne krajobrazy aż chce się uwiecznić.

 

 

INFORMACJE O TURCJI
  • Stolica: Ankara
  • Waluta: lira turecka
  • Głowa państwa: Recep Tayyip Erdoğan
  • Liczba ludności: 78 741 053
  • Czas lokalny: 14:10:02
  • Dni bez opadów: 281
  • Temperatura: 15-36 stopni
POSIŁEK

Turecki kebab w cieście to koszt ok. 22 zł. Talerz zupy w restauracji kosztuje ok. 8 zł, a za piwo w ogródku piwnym w kurorcie zapłacimy ok. 15 zł.

ZAKUPY

Cena pamiątkowej fajki wodnej - ok. 50 zł. Za mozaikową orientalną lampę zapłacimy 60 zł wzwyż. Słodycze, tzw. turkish delight - ok. 20 zł/kg.

TAKSÓWKA

Przed rozpoczęciem kursu należy wynegocjować cenę i dopilnować, żeby taksówkarz włączył taksometr. Taksówki w Turcji są dość drogie i nie mają oficjalnych cenników.

TRANSPORT

Transport kolejowy w Turcji jest niedrogi. Przejazd 2000 km praktycznie przez cały kraj to koszt ok. 80 zł.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Fethiye

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Fethiye.