Turcja

Side

Perła Riwiery Tureckiej

Side bez wątpienia należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się kurortów w Turcji. Poza wspaniałymi plażami i doskonałymi warunkami do uprawiania sportu znajdziemy tam także wiele zabytków starożytnej Anatolii.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Side?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Side w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Side dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Side?

Poznaj ciekawe informacje na temat Side. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Side.

W jezyku anatolijskim Side oznacza granat. Jest to miasto w południowej Turcji i jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych tego ogromnego kraju.

Już w okresie starożytności Side było silnym ośrodkiem miejskim. Znajdowała się tam baza wypadowa piratów, a także targi niewolników. Było to miasto bardzo zamożne, dlatego dziś można podziwiać pozostałości po antycznej okazałej architekturze. Bardzo dobrze zachowały się tam ruiny teatru rzymskiego (mógł pomieścić nawet 15 tysięcy widzów), świątynia Apollina z okresu greckiego, starożytna agora obok amfiteatru oraz łaźnia - obecnie przekształcona w muzeum. Warto podkreślić, że w czasach antycznych Side było miastem, które biło własną monetę, miało wysoką pozycję i było ważnym ośrodkiem handlowym.

Side dla całej rodziny

Większość miejscowości turystycznych w Turcji doskonale nadaje się na urlop z dziećmi. Nie inaczej jest z Side. Znajdziemy tam liczne hotele o doskonałym standardzie, a plaże są bardzo ładne. Turecka Riwiera jest atrakcyjna pod każdym względem - mnóstwo słońca, piękna pogoda przez cały, długo trwający sezon oraz atrakcje dla całej rodziny.

Kameralnie i imprezowo

Brzmi jak sprzeczność? W Side to połączenie jest możliwe. Z jednej strony czuć tam atmosferę tureckiej prowincji, typowego slow life i wakacyjnego luzu, a z drugiej znajdziemy tam tętniące życiem dyskoteki czynne do samego rana. W ciągu dnia możemy więc relaksować się na plażach, leniwie sącząc drinki, wypoczywać nad hotelowym basenem, a wieczorem szaleć z przyjaciółmi przy tanecznych rytmach.

Piękna pogoda

Kapryśny Bałtyk skłania nas do poszukiwania innych miejsc na wakacje. Chcemy pięknej pogody, gwarantowanego słońca i ciepła, To właśnie znajdziemy w Side, gdzie średnie temperatury w sezonie letnim sięgają ponad 30 stopni. Nawet poza sezonem jest tam ciepło - w zimie mamy tam 13-18 stopni, a więc całkiem przyjemnie.

INFORMACJE O TURCJI
  • Stolica: Ankara
  • Waluta: lira turecka
  • Głowa państwa: Recep Tayyip Erdoğan
  • Liczba ludności: 78 741 053
  • Czas lokalny: 20:06:19
  • Dni bez opadów: 281
  • Temperatura: 15-36 stopni
POSIŁEK

Turecki kebab w cieście to koszt ok. 22 zł. Talerz zupy w restauracji kosztuje ok. 8 zł, a za piwo w ogródku piwnym w kurorcie zapłacimy ok. 15 zł.

ZAKUPY

Cena pamiątkowej fajki wodnej - ok. 50 zł. Za mozaikową orientalną lampę zapłacimy 60 zł wzwyż. Słodycze, tzw. turkish delight - ok. 20 zł/kg.

TAKSÓWKA

Przed rozpoczęciem kursu należy wynegocjować cenę i dopilnować, żeby taksówkarz włączył taksometr. Taksówki w Turcji są dość drogie i nie mają oficjalnych cenników.

TRANSPORT

Transport kolejowy w Turcji jest niedrogi. Przejazd 2000 km praktycznie przez cały kraj to koszt ok. 80 zł.

Side na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Side i zaplanuj wyjazd.