Uzbekistan

Gdzie wschód spotyka zachód

Uzbekistan - Brama Orientu, miejsce spotkań kultur. Jest destynacją przede wszystkim dla ludzi, którzy pragną poznawać ciekawe historie i inne kultury.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Uzbekistan?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Uzbekistanu w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Uzbekistanu dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Uzbekistanie?

Poznaj ciekawe informacje na temat Uzbekistanu. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Uzbekistanie.

Uzbekistan jest krajem niewątpliwie mało znanym i dopiero odkrywanym przez turystów. Położony w Azji Środkowej, najbardziej znany jest z Samarkandy i leżącego na granicy z Kazachstanem jeziora Aralskiego. Jest ciekawy ze wzgędu na swoją historię, tak starożytną, jak i średniowieczną.  W historii Uzbekistanu pojawia się Aleksander Wielki, Arabowie oraz Hunowie. Na obecnych terenach pojawiały się i upadały liczne efemeryczne państewka. Samarkanda, założona w VI w. p.n.e. jako stolica satrapii sogdyjskiej, należy do najdłużej zamieszkanych miast świata. Najbardziej jednak jest znana z faktu łączenia Wschodu i Zachodu, dzięki temu że to właśnie tamtędy przebiegał Jedwabny Szlak.

Uzbekistan to państwo, którego odwiedzeniem będą zainteresowani przede wszystkim ci, którym badziej zależy na zwiedzaniu niż na wypoczynku na plaży, z racji tego że nie ma dostępu do morza. Czeka na nich za to szereg zabytków zwiazanych z kulturą islamu, jedwabnym szlakiem czy obecnością chanów. Do najważniejszych należą chociażby pałac chana Tash Hauli, zamek Kunya Ark w Chiwie, mieszczące się w Samarkandzie i uważane za najpiękniejsze na świecie mauzoleum Gur e Amir, w którym pochowany jest Timur Chromy lub Szah i Zinda będacy kompleksem mauzoleów innych chanów. Ponadto w Uzbekistanie znajduje się wiele malowniczych meczetów takich jak Bibi Khanym w Samarkandzie czy Magoki Attori w Bucharze. Jakby zaś tego było mało to kraj ten ma do zaoferwania Kyzył Kum - pustynię słynną ze swojej czerwonej barwy. Rośliny ja porastające właściwie ograniczają sie do nielicznych skupisk trawy które stanowią pożywienie dla hodowanych na pustyni owiec z rasy Karakuł - jednej z najstarszych na świecie. Można tam zobaczyć również charakterystyczne dla regionu Baktriany czyli wielbłady dwugarbne.

Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji Uzbekistanu jest Jezioro Aralskie zwane ze względu na swoją wielkość Morzem Aralskim. Jezioro to z powodu szeroko zakrojonego programu nawadniania pól uprawnych zaczęło wysychać wskutek braku zasilania wodą z rzeki Amu-Darii. Skutkiem tego jest nowopowstała w miejscu jeziora mocno zasolona pustynia na terenie której można zaobserwować relikty dawnych czasów w postaci licznych opuszczonych statków rybackich czy promów., które jeszcze kilkadziesiąt lat temu służyły miejscowej ludności. Obecnie urządzane są wycieczki pozwalające zapoznać się z tą jedyna w swoim rodzaju pustynią. Na południe od jeziora, w miejscowości Muynak, znajduje się natomiast Muzeum Historii Regionalnej i Jeziora Aralskiego przybliżające specyfikę jeziora i przyczyny zmiany go w pustynię.

INFORMACJE O UZBEKISTANIE
  • Stolica: Taszkent
  • Waluta: Sum (UZS)
  • Głowa państwa: Shavkat Mirziyoyev
  • Liczba ludności: 29 559 100
  • Czas lokalny: 04:28:36
  • Dni bez opadów: 277
  • Temperatura: Latem jest to średnio 26 stopni na pólnocy i 32 na południu, Zimą jest to odpowiednio - 10 i 6 stopni, występuje znaczny spadek temperatur nocą
POSIŁEK

Trzydaniowy obiad w restauracji dla dwóch osób to koszt około 60 zł.

ZAKUPY

Ceny są generalnie niższe niż w Polsce

TAKSÓWKA

Cena za kilometr to około 1 zł, cena początkowa to około 4 zł.

TRANSPORT

Bilety na komunikacje miejską oscylują wokół 1 zł.

Zdjęcia z Uzbekistanu

Przed wyjazdem do Uzbekistanu obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Uzbekistanu i zainspiruj się przed podróżą.

Uzbekistan na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Uzbekistanu i zaplanuj wyjazd.