Włochy

Apulia

Południowe wybrzeże Włoch

Ten region położony na południowym wschodzie kraju znany jest przede wszystkim ze swojego przepięknego wybrzeża. Liczne plaże, ciekawe miasta oraz park narodowy Gargano czekają na turystów.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Apulię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Apulii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Apulii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Apulii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Apulii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Apulii.

Apulia to prowincja Włoch położona na południowym wschodzie kraju. Mieszka tutaj około 4 milionów ludzi, a stolicą regionu i najważniejszym miastem jest Bari. Na mapie Italii to właśnie ta prowincja jest "piętą" kraju.

Ze względu na swoją specyficzną lokalizację region ten był domem dla licznych nacji i plemion, poczynając od greckich, a na tureckich kończąc. Apulia przez lata swojego istnienia należała do Imperium Rzymskiego, Bizancjum, czy królestwa Neapolu. Głównie przez to w regionie możemy spotkać dzisiaj wpływy różnych kultur w architekturze i kuchni.

Pogoda w Apulii jest zbliżona do tej, którą możemy spotkać na leżącej całkiem niedaleko Sycylii. Latem potrafi być tutaj bardzo gorąco. Temperatura waha się wtedy w przedziale od 25 do 35 stopni Celsjusza. Dlatego też, jeśli nie przepadamy za upałami, lepiej udać się tam wiosną lub jesienią,kiedy pogoda nieco bardziej sprzyja wypoczynkowi i zwiedzaniu.

Kuchnia w regionie jest bardzo zróżnicowana, a lokalne przysmaki zależą od tego, w jakiej części Apulii się obecnie znajdujemy. Do najpopularniejszych potraw w rejonie Bari należy specjalnie przygotowywany makaron. Natomiast już w pobliżu Lecce spróbujemy tradycyjnego ciasta z sosem pomidorowym i innymi dodatkami.

Co zobaczyć w Apulii?

Park Narodowy Gargano położony na północy regionu, na półwyspie o dokładnie tej samej nazwie. Do parku należą także Wyspy Tremiti. Ten utworzony w 1991 roku park narodowy znany jest głównie z pięknego wybrzeża, wysp, a także jezior oraz lasów.

Bari to najważniejsze miasto w regionie, będące jednocześnie jego stolicą. Cały zespół miejski liczy blisko 1 500 000 mieszkańców, czyli blisko 40% całej populacji regionu. Najciekawszym punktem wartym zobaczenia w tym mieście jest Zamek w Bari. Miasto ma raczej nieco industrialny charakter, ale jest także istotnym miastem uniwersyteckim.

Lecce nazywane "Florencją Południa" jest jednym z najpiekniejszych miast na południe od Rzymu. Zachwyca ogromną liczbą barokowych zabytków takich jak kościoły, kamienice czy pałace.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 04:54:04
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Apulia na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Apulii i zaplanuj wyjazd.