Włochy

Basilicata

Nieodkryta, ale warta odwiedzenia

Region w którym mieszka zaledwie niecałe 600 000 osób jest nieco dziki i rzadko odwiedzany przez turystów. To doskonałe miejsce, aby wypocząć z dala od tłumów we Włoszech.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Basilicata?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Basilicata w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Basilicata dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Basilicata?

Poznaj ciekawe informacje na temat Basilicata. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu do Basilicata.

Basilicata to region położony w południowo-centralnej części Włoch. Na powierzchni około 10 000 kilometrów kwadratowych mieszka około 570 000 mieszkańców i liczba to z roku na rok maleje. Stolicą regionu jest Potenza, w której mieszka około 60 000 mieszkańców. Region dzieli się na dwie mniejsze prowincje - Potenzę i Materę.

Geograficznie region graniczy z Apulią, Kalabrią i Kampanią. W regionie przeważają tereny górzyste ze względu na położenie w Apeninach. Na południowym zachodzie znaleźć można wybrzeże Morza Tyrreńskiego, a na południu Morze Jońskie.

Ekonomicznie region utrzymuje się przede wszystkim z rolnictwa. Ponad 46% terenów uprawnych obsianych jest zbożami. W bardziej górskich regionach uprawia się ziemniaki. Ponadto spotkać tam można winnice i pola oliwne.

Dlaczego warto odwiedzić Basilicatę?

Matera to stolica prowincji o tej samej nazwie i drugie najważniejsze miasto w regionie. To sześciedziesięciątysięczne miasto znane jest przede wszystkim z Sassi, bardzo dobrze zachowanych siedlisk osadniczych z okresu kamienia łupanego. Atrakcja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w południowej części Włoch.

Metaponto to miejscowość znana ze starożytnych ruin. W pobliżu znajduje się popularny kurort Lido di Metaponto z piękną kilometrową plażą.

Park Narodowy Pollino to największy we Włoszech park narodowy. Częściowo położony w regionie, a częściowo w sąsiadującej Kalabrii park jest znany przede wszystkim z bogatej flory, fauny i możliwości trekkingu.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 04:43:46
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Basilicata na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Basilicata i zaplanuj wyjazd.