Włochy

Dolina Aosty

U stóp szczytu Europy

Dolina Aosty to niewielki region położony na północno-zachodnim krańcu Włoch. Znany jest przede wszystkim z licznych stoków narciarskich.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Dolinę Aosty?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Doliny Aosty w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Doliny Aosty dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Dolinie Aosty?

Poznaj ciekawe informacje na temat Doliny Aosty. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Dolinie Aosty.

Dolina Aosty to autonomiczny region położony w Alpach, należący do Włoch. Graniczy on od południa i wschodu z Piemontem, a od północy i zachodu z Francją i Szwajcarią. Na powierzchni 3200 kilometrów kwadratowych mieszka zaledwie 120 000 osób, co stanowi najniższy wynik we Włoszech zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców.

W Dolinie Aosty oficjalne są dwa języki - francuski i włoski. Nieoficjalnie zdarza się też rozmawiać mieszkańcom po niemiecku, szczególnie tym mieszkającym najbliżej granicy ze Szwajcarią. Najłatwiej mimo wszystko porozumieć się w języku włoskim. Pewnym utrudnieniem dla turystów w tym regionie może być fakt, że bardzo niewiele osób mówi po angielsku lub w innym języku obcym.

Dolina Aosty latem

Wspinaczka górska jest bardzo popularna z uwagi na idealne warunki naturalne. Jest to doskonały region dla początkujących wspinaczy, ponieważ znaleźć można tu szlaki o różnym poziomie trudności. Zaczynające się od 10 m na 350 m kończąc, skały są chętnie zdobywane zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów.

Baseny Termalne to nie tylko letnia atrakcja. Można z nich korzystać przez cały rok. Najbardziej znanymi w Valle d'Aosta są te oferujące przepiękne widoki na Mont Blanc. W sezonie otwarte są także w nocy. Można dzięki temu relaksując się podziwiać gwiazdy, których widać całkiem sporo, bo widoku nieba nie zasłania miejska łuna.

Zimowe atrakcje

Narciarstwo w Dolinie Aosty jest powodem, dla którego przybywa tutaj najwięcej turystów. Liczne szlaki narciarskie przygotowane do jazdy zarówno na nartach i snowboardzie. W 2009 roku wiele z nich przeszło gruntowny remont, aby zwiększyć przepustowość osób korzystających z kolejek dowożących narciarzy na szczyty stoków.

Aosta

Stolica, od której bierze się też nazwa regionu. To malutkie miasto położone dwie godziny jazdy pociągiem od Turynu w Piemoncie. Do zobaczenia jest tutaj stosunkowo niewiele. Zachowały się nieliczne ruiny z czasów Imperium Rzymskiego. Z miasteczka widać także najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. Miasteczko jest na tyle niewielkie, że wszystko w nim da odkryć się nie korzystając z żadnego transportu, poza naszymi stopami.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 12:22:25
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Dolina Aosty na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Doliny Aosty i zaplanuj wyjazd.