Włochy

Emilia-Romania

Pyszna kuchnia i zwiedzanie

Region znany jest przede wszystkim z pięknych krajobrazów i ciekawych miast. Ponadto przepyszna kuchnia włoska znana na całym świecie wywodzi się właśnie stąd.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Emilię-romanię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Emilia-Romania w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Emilia-Romania dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Emilii-romanii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Emilii-Romanii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Emilii-romanii.

Emilia-Romania to region leżący w północno-centralnej części Włoch. Lądowo Emilia-Romania graniczy aż z siedmioma innymi regionami administracyjnymi, a od wschodu graniczy z morzem Adriatyckim. Stolicą regionu jest Bolonia. Na powierzchni blisko 22 500 kilometrów kwadratowych mieszka ponad 4 420 000 osób.

Bardzo ciekawa historia związana jest z nazwą tego regionu, ponieważ w II wieku naszej ery Rzymianie zbudowali drogę łączącą bezpośrednio Rzym z Piacenzą. Nazwana została ona na część panującego wówczas konsula Marka Emiliusa Facetiousa  via Emilia. Jako że była to najważniejsza droga w okolicy i spowodowała wzbogacenie się mieszkańców tych okolic, coraz więcej osób zaczęło używać tego określenia na cały region.

Z czego znany jest region Emilia-Romania?

Przede wszystkim z niezwykłych miast i z ciekawej, a przy okazji pysznej kuchni.

Bolonia to najważniejsze miasto w regionie. Słynie z najstarszego na świecie uniwersytetu, który powstał już w 1088 roku. Dla porównania pierwszy uniwersytet w Polsce powstał dopiero w 1364 roku. Według rankingów miasto uważane jest za drugie najpiękniejsze w kraju, zaraz po wygrywającej w zestawieniu Wenecji. Początki miasta datowane są już na X wiek p.n.e. Bolonia ma bardzo bogatą historię, którą warto poznać odwiedzając miasto. Miasto jest pełne pięknych zabytków, spośród których warto wymienić przede wszystkim Piazza Maggiore, czyli główny plac w mieście, a także Fonatnnę Neputna powstałą w 1563 roku.

Innymi ważnymi miastami w regionie są: Piacenza, znana głównie ze względu na swój charakter i architekturę. Ferrara czyli renesansowe miasteczko z licznymi zabytkami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO. Warto tu zobaczyć oprócz pałaców także zamek i katedrę. Modena to typowe średniowieczne miasteczko z katedrą, wieżą i głównym placem także wpisanymi na listę UNESCO. Parma, czyli miasto sztuki i architektury. Najbardziej znane jest z kościoła w stylu romańskim, teatru a przede wszystkim z produkcji szynki parmeńskiej. Poza tym miastami warto wspomnieć także o Ravennie, Capri, czy Rimini, które jest jednym z najbardziej znanych kurortów.

Kuchnia w regionie znana jest z makaronów, a w szczególności z tortellini. Oczywiście na liście kulinarnych doznań nie mogło też zabraknąć tradycyjnego sosu bolońskiego. Oprócz tych przysmaków w regionie produkuje się także wysokiej jakości sery, a także szynkę.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 11:45:17
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Emilia-Romania na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Emilia-Romania i zaplanuj wyjazd.