Włochy

Florencja

po prostu piękna

Stolica Toskanii zachwyca zabytkami, wybitnymi dziełami renesansu oraz oczywiście klimatem. Lepiej jednak odpuścić sobie zwiedzanie jej latem, gdy temperatury sięgają nawet 40 stopni Celsjusza, a także w weekendy, gdy do centrum miasta mogą wjeżdżać mieszkańcy i jest ono bardzo zatłoczone.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Florencję?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Florencji w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Florencji dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Florencji?

Poznaj ciekawe informacje na temat Florencji. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Florencji.

Mieszkańcy Florencji

Florentczycy uważani są za niezbyt gościnnych i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest w tym sporo prawdy. Wystarczy choćby spojrzeć na przepisy drogowe, które zabraniają turystom na wjazd samochodem do centrum. Mieszkańcy mogą natomiast korzystać z tej wygody do woli. Właśnie dlatego lepiej zwiedzać miasto w weekendy – gdy, jeżdżący z „dowolnym” podejściem do przepisów ruchu drogowego, miejscowi odpoczywają po pracy, a centrum nie jest tak zatłoczone.

Klimat

Pogoda jest taka, jaka w całej Toskanii, ale we Florencji nie znajdziemy wielu pagórków, zacienionych skwerów i innych miejsc, w których upał staje się znośny. Polecamy więc wycieczkę w te rejony jesienią lub nawet zimą, gdy temperatury są niższe. Latem – oprócz tłoku – możemy spodziewać się bowiem nawet 40 stopni Celsjusza, podczas gdy w styczniu termometry wskazują ok. 15 stopni. Miejscowi zakładają już wtedy ciepłe kurtki i czapki.

Atrakcje Florencji

O zabytkach Florencji i jej niepowtarzalnym klimacie pisał ostatnio w książce „Infrerno” jeden z najbardziej poczytnych autorów naszych czasów – Dan Brown. Zwrócił też uwagę na mnóstwo zaułków i detali, których w mieście nie brakuje, a nie znajdziecie ich w żadnych przewodnikach. To miasto ma po prostu swoją duszę, dla której zabytki są tylko dopełnieniem.

Nie oznacza to jednak, że w 400-tysięcznym mieście nie znajdziecie miejsc i dzieł artystów, które są słynne na cały świat. Bez wątpienia warto zobaczyć katedrę Santa Maria del Fiore z największą ceglaną kopułą na świecie, skąd można oglądać panoramę miasta. Warto jednak pamiętać, że wcześniej trzeba pokonać 414 schodów. Wszyscy, którym się to udało, zapewniają, że warto. Można też polecić wycieczkę do innego kościoła, który doskonale widać z reprezentacyjnego placu Michała Anioła – Santa Maria Novella. Znajdują się tam przyrządy astronomiczne z 1572 roku: zegar słoneczny i przyrząd do wyznaczania współrzędnych równikowych i ekliptycznych ciał niebieskich. Miłośnicy sztuki nie przegapią na pewno rzeźb Michała Anioła oraz fresków Giotta i innych cudów renesansu. Dla nich miejscem koniecznym do odwiedzenia będzie Galleria degli Uffzi. Nie brakuje tam dzieł prawdziwych mistrzów, takich jak: Botticelli, Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Rubens, Rembrandt czy van Dyck. Tu także warto poczekać w kolejce.

Specjały miejscowej kuchni

Obiady i kolacje lepiej jeść poza hotelem, bo solidną porcję z deserem dostaniem za mniej niż 10 euro, a spróbujemy miejscowych przysmaków. Należą do nich toskańskie zupy ribolita, ale przede wszystkim la torta della nonna, czyli... tort babci. To proste i cienkie ciasto przekładane kremem waniliowym. Na śniadanie i kolację polecamy za to tartufati – świeże bułki posmarowane kremem z białych trufli.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 20:25:44
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Florencja na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Florencji i zaplanuj wyjazd.

Inne popularne miejscowości w Toskanii