Włochy

Lacjum

Nie tylko Wieczne Miasto

Co prawda w Lacjum najważniejszym miastem jest Rzym, ale cały region jest bardzo interesujący. Lata wpływów różnych kultur sprawiły, że w Lacjum odczuwalne są wpływy każdej z nich (greckiej, bizantyjskiej, weneckiej). Lacjum słynie z pysznej kuchni i z tradycji wytwarzania białego wina.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Lacjum?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Lacjum w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Lacjum dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Lacjum?

Poznaj ciekawe informacje na temat Lacjum. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Lacjum.

Lacjum to region Włoch położony w centralnej części kraju. W Lacjum mieszka blisko 6 milionów ludzi, co czyni ten region drugim najbardziej licznym w całym państwie. Gospodarka Lacjum jest także drugą pod względu wielkości. Prześciga ją tylko Lombardia.

Swój sukces ekonomiczny i demograficzny region zawdzięcza Rzymowi. Stolica Włoch, będąca także stolicą regionu Lacjum jest największym miastem w kraju z populacją przekraczającą 2 850 000 mieszkańców, co stanowi prawie 50% całej populacji w regionie.

Lacjum położone jest na ponad 17 tysiącach kilometrów kwadratowych i graniczy z Toskanią, Umbrią, Abruzzo i Molise, a także z Kampanią. Region ten administracyjnie podzielony jest na 5 mniejszych prownicji.

Region jest znany z bardzo bogatej historii. To właśnie tutaj, w rzece Tyber mieli być znalezieni przyszli założyciele Rzymu. Pomijając legendę, Lacjum faktycznie stało się kolebką cywilizacji włoskiej, a także miało bardzo duży wpływ na kulturę w okolicy. Dla Polaków szczególnie istotne ze względów historycznych jest jedno z ważniejszych miejsc w dziejach Drugiej Wojny Światowej - Monte Cassino, leżące między Rzymem a Neapolem.

Co warto zobaczyć w Lacjum?

Rzym, który jest największym i najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem we Włoszech, oferuje cały ogrom atrakcji. W 2013 roku to miasto odwiedziło blisko 9 milionów turystów z całego świata!

Rzym ma tę zaletę, że wiele jego atrakcji znajduje się w bliskiej odległości od siebie, więc możemy przemieszczać się pieszo. Zwiedzanie Rzymu warto rozpocząć od Amfiteatru Flawiuszów, znanego potocznie jako Koloseum. Gmach miał pełnić rolę areny w czasie igrzysk, w których uczestniczyli m.in. gladiatorzy, ale odgrywano tutaj również widowiska przedstawiające bitwy morskie (tzw. naumachie). Pierwsze fundamenty położono z rozkazu cesarza Wespazjana, w 70 roku.

Koniecznie trzeba zobaczyć słynne Forum Romanum, pomnik Wilczycy Kapitollińskiej (tej która wg legendy wykarmiła Romulusa i Remmusa). Z ważnych zabytków wymienić warto również Panteon - jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów Cesarstwa. Na zwiedzanie Rzymu i Watykanu warto przeznaczyć więcej niż jeden dzień, żeby udało się obejrzeć jak najwięcej.

Lacjum znane jest także z upraw winogorn. Większość regionu jest płaska, chociaż na południu występują wzniesienia. Wino tutaj produkowane nie może się jednak równać ani z tym wytwarzonym w Toskanii ani Umbrii.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 06:13:00
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Popularne miejscowości w Lacjum:

Lacjum na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Lacjum i zaplanuj wyjazd.