Włochy

Toskania

Kraina pięknych krajobrazów, aromatycznej kuchni i zabytkowej architektury

Krzywa wieża w Pizie, urzekająca Florencja czy region Chianti? Toskania to z pewnością nie jest wycieczką na jeden weekend, bo region jest obszerny i warty dokładnego zwiedzenia. Zwłaszcza dolina Val d’Orcia, którą przedstawia większość folderów i zdjęć oddających klimat Toskanii.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Toskanię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Toskanii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Toskanii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Toskanii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Toskanii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Toskanii.

Położenie

Bella Toscana! - słynne włoskie powiedzenie znane jest na całym świecie. Nie tylko dlatego, że powtarzają je miejscowi. Praktycznie każdy, kto odwiedzi ten region, zakochuje się w nim od razu. Toskania leży w środkowej części Półwyspu Apenińskiego, dzięki czemu charakteryzuje się znakomitym klimatem. Region sięga od wybrzeża Morza Tyrreńskiego po północne Apeniny. Na północnym wschodzie podziwiać można leśny region Chianti. Natomiast na południu królują wzgórza obsiane zbożem, przecinane drogami z rosnącymi na ich skrajach cyprysami. To klasyczny widok Toskanii, zajmującej ok. 22.990 km kw.
Dzięki łagodnemu klimatowi region można odwiedzać praktycznie od wczesnej wiosny, do późnej jesieni, a sezon turystyczny trwa tu ok. 10 miesięcy. Zresztą nawet zimą temperatury rzadko spadają poniżej 7 stopni Celsjusza.

Ciepło, ale nie upalnie

W Toskanii trudno zmarznąć przede wszystkim latem. W lipcu rzadko notuje się temperatury poniżej 23 stopni Celsjusza. Niezbyt często są też deszczowe dni, więc nietrudno tu o znakomitą pogodę na urlop.
Klimat ma też odzwierciedlenie w architekturze, a raczej miejscach, w których powstaje. Domy stawia się przede wszystkim na wzgórzach, gdzie jest większy wiatr, dający przyjemną ochłodę. Dlatego całe osiedla powstają na pagórkach, tworząc piękne krajobrazy, wpisujące się w soczyste odcienie roślinności.

Krzywa wieża i Napoleon

Toskanię zamieszkuje 3,6 mln ludzi, ale absolutnie nie widać tam tłoku. Są tu także większe miasta, które warto odwiedzić – jak choćby Florencja, czy Piza ze słynną krzywą wieżą i placem - Piazza del Duomo, zwanym też Piazza dei Miracoli (plac cudów). To wizytówka Pizy, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz krzywej wieży jest tu również katedra i efektowne baptysterium. Na terenie Toskanii leży też Elba – wyspa, na którą zesłany został Napoleon.

Nie tylko wino z Chianti

Na uwagę z pewnością zasługuje region Chianti. W Polsce znany m.in. z wina o tej samej nazwie. Znany, ale często nieprawidłowo wymawiany. Jeśli chcecie zyskać szacunek i uznanie Włochów, warto pamiętać, że mówi się „kianti”, a nie „czianti”, podobnie jak „lamborgini”, a nie „lambordżini”.

Region Chianti jest górzysty, pełen krętych dróg z mnóstwem punktów widokowych. Można też wypatrzyć tam prawdziwych kowbojów (zwanych butteri), którzy doglądają długorogie bydło rasy maremmana, hodowane na befsztyki. Godny polecenia jest park przyrodniczy (Parco Regionale della Maremma), rozciągający się wzdłuż wybrzeża od Principina a Mare aż do Talamone.

Większość zdjęć i folderów z Toskanii prezentuje jednak dolinę rzeki Orcia. To właśnie tam znajdziemy łagodne wzgórza rozciągające się po horyzont, gdzieniegdzie zabudowane niewielkimi osadami lub nawet pojedynczymi domkami. Wszędzie rosną cyprysy, a panoramę dopełniają pola zbóż i wijące się pomiędzy nimi drogi.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 09:36:08
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Popularne miejscowości w Toskanii:

Zdjęcia z Toskanii

Przed wyjazdem do Toskanii obejrzyj zdjęcia przedstawiające ten kraj. Przeglądaj galerie zdjęć z Toskanii i zainspiruj się przed podróżą.

Biura podróży, które oferują wycieczki do Toskanii

Dowiedz się, które biura podróży mają w swojej ofercie wyjazdy do Toskanii.

Toskania na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Toskanii i zaplanuj wyjazd.