Włochy

Tyrol Południowy

Piękno dolin, gór i jezior

Południowy Tyrol to dwujęzyczny region leżący na północy Włoch. Znany jest przede wszystkim z niesamowicie pięknych i malowniczych widoków.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Tyrol Południowy?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Tyrolu Południowego w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Tyrolu Południowego dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Tyrolu Południowym?

Poznaj ciekawe informacje na temat Tyrolu Południowego. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Tyrolu Południowym.

Tyrol Południowy to położony najbardziej na północ region Włoch. Graniczy on od północnego wschodu z Austrią oraz od północnego zachodu ze Szwajcarią. To jedyny region we Włoszech, w którym mieszkańcy w większości mówią językiem niemieckim. Połundiowy Tyrol jest uważany oficjalnie za dwujęzyczny region, włączając w to znaki drogowe, czy media takie jak radio czy telewizja regionalna.

Ten alpejski region ma do zaoferowania turystom wiele kulturalnych smaczków - zarówno duże miasta, jak i malutkie wioseczki wyciągnięte niczym z książki z obrazkami. Zachwyca także przyroda, w tym najważniejszy park narodowy zlokalizowany we Włoszech, a także dużo więcej - jeziora, doliny, góry. Można tutaj znaleźć słynne Dolomity i resorty narciarskie w pobliżu granicy z Austrią.

Co warto odkryć?

Bolzano (Bozen) to najważniejsze miasto w regionie i jego stolica. Dwie nazwy biorą się z tego, że jak wcześniej już wspomnieliśmy - region jest dwujęzyczny.

W mieście do zobaczenia jest sporo katolickich kościołów, a także dwa zamki i pałac. Warto także zajrzeć do jednego z wielu znajdujących się w mieście muzeów. W szczególności znane i polecane jest muzeum archeologiczne Południowego Tyrolu.

Szczególnie polecane jest odwiedzenie miasta przez Świętami Bożego Narodzenia w grudniu. Wtedy to otwiera się jarmark świąteczny, który jest uważany za jeden z najważniejszych we Włoszech. Można na nim spróbować lokalnych potraw, wypić grzane wino, czy kupić od rzemieślników z regionu ozdoby, czy odzież.

W Południowym Tyrolu znajduje się Jezioro Carezza uznawane za jedno z najpiękniejszych jezior we Włoszech. Dzięki swoim pięknym kolorom nazywany jest w lokalnym dialekcie "tęczowym jeziorem". Położone na wysokości 1520 m jezioro ma powierzchnię około 12 hektarów i zapewnia piękne widoki na Alpy.

Z kolei Park Narodowy Stelvio to jeden z ciekawszych parków narodowych Włoch. Najwyższym szczytem jest tutaj Ortler, który leży 3905 metrów nad poziomem morza. Znaleźć tutaj można liczne szlaki do turystki pieszej, a także stoki narciarskie dla snowboardzistów i narciarzy.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 06:12:33
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Tyrol Południowy na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Tyrolu Południowego i zaplanuj wyjazd.