Włochy

Umbria

Piękno małych miasteczek

Umbria to jeden z najmniejszych regionów Włoch. Przepiękne krajobrazy i urocze miasteczka stanowią ozdobę tej części Włoch. Nie ma tam tłumów turystów, za to można naprawdę wypocząć i odwiedzić ciekawe miejsca.

801 590 059 lub +48 58 326 20 00

Kiedy warto odwiedzić Umbrię?

Sprawdź na wykresie, jakie są średnie i najniższe ceny wycieczek do Umbrii w konkretnych miesiącach. Wybierz najkorzystniejszą ofertę wycieczki do Umbrii dla Ciebie i Twoich bliskich i spędź wymarzone wakacje.

Co warto wiedzieć o Umbrii?

Poznaj ciekawe informacje na temat Umbrii. Zanim zdecydujesz się na wyjazd przeczytaj jakie są ceny pamiątek, żywności i transportu w Umbrii.

Umbria to region Włoch, który jest jednym z najmniejszych we Włoszech. Nie ma tutaj dużych miast, a łączna populacja ludzi mieszkających w Umbrii to niecały milion osób. Jednak to, że Umbria jest niewielka, nie jest wcale wadą. Przeciwnie, można tam odnaleźć kameralne i bardzo ładne miejsca na spędzenie wakacji.

Co zobaczyć w Umbrii?

Perugia to stolica regionu. Jest to żywe, uniwersyteckie miasto z bardzo ciekawym, średniowiecznym centrum. Na uwagę zasługuje fakt, że pod miastem zbudowana jest sieć tuneli, która przetrzymała w stanie nienaruszonym do dzisiaj. Miasto jest znane także z festiwalu jazzowego, który odbywa się tutaj co roku.

Jezioro Trasimeno i miasteczka leżące nad nim. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy, które można odwiedzić. Jest to jedna z największych atrakcji regionu. Wśród najciekawszych miast wymienić można Passignano sul Trasimeno, które po dzień dzisiejszy jest otoczone średniowiecznymi murami miejskimi. Castiglione del Lago w przeszłości było także wyspą, jednak ostatecznie zostało połączone z częścią lądową. W miasteczku jest dobrze zachowane średniowieczne centrum z którego dobrze widać powierzchnię jeziora. Magione to całkiem spore miasteczko, liczące około 15000 mieszkańców. Co prawda nie posiada zbyt wielu atrakcji, jednak jest to dobry punkt wypadowy do innych miejsc i miejscowości.

Gubbio to śliczne, malutkie miasto, które największy rozgłos uzyskało w średniowieczu. Otoczone jest podobnie jak Passignano sul Trasimeno murami miejskimi, które zachowały się do dzisiaj. Co ciekawe - początki miasta datuje się na czasy przed potęgą Imperium Rzymskiego.

Orvieto to miasteczko położone na południu regionu znane przede wszystkim ze swojej katedry. Katedra w tej miejscowości ma przepiękną fasadę, która potrafi się świecić podczas słonecznych dni. Powstanie katedry datowane jest na XIII - XIVw..

Wino w Umbrii

Przez ostatnie dekady wino pochodzące z tego regionu Włoch stało się coraz bardziej popularne. Często wino produkowane tutaj jest lepszej jakości niż w leżącej nieopodal Toskanii. Jednakże nie jest tak popularne i wypromowane na świecie. Najbardziej znane jest białe wino Orvieto Classico.

W regionie produkowane są także wina czerwone, z których dwa Sagrantino di Montefalco i Torgiano Rosso mają najwyższą klasę. Obydwa wina robione są z winogron rosnących na plantacjach położonych na południe od stolicy regionu - Perugii.

INFORMACJE O WŁOSZECH
  • Stolica: Rzym
  • Waluta: euro
  • Głowa państwa: Sergio Mattarella
  • Liczba ludności: 60 788 140
  • Czas lokalny: 11:54:26
POSIŁEK

Cena średniej pizzy margarity to koszt ok. 20-30 zł w zależności od standardu lokalu. Za pełen obiad w restauracji zapłacimy ok. 40-50 zł za osobę.

ZAKUPY

Ceny artykułów codziennego użytku są podobne jak w całej Europie, oczywiście w większych turystycznych ośrodkach bywają wyższe.

TAKSÓWKA

Ceny taksówek zależne są od miasta, najlepiej zatem zapytać o to przed rozpoczęciem kursu.

TRANSPORT

Po miastach najlepiej poruszać się komunikacją miejską. Za jednorazowy bilet zapłacimy ok. 5 zł, ale bardziej opłacają się bilety dobowe lub kilkudniowe. Pomiędzy miastami można jeździć koleją lub autobusami międzymiastowymi.

Popularne miejscowości w Umbrii:

Umbria na skróty

Przejrzyj oferty wycieczek do Umbrii i zaplanuj wyjazd.