• Alaska, Stany Zjednoczone
  Miejsce

  Alaska, Stany Zjednoczone

  • dla aktywnych
  • góry
  • przyroda
  • krajobraz
  Autor:
  www.wallibs.com
  Źródło:
  http://www.wallibs.com
Opuść pełny ekran

Aktywne wulkany, lodowce, jeziora polodowcowe, niedźwiedzie Grizzly, łosie, lisy polarne, renifery, wyścigi psich zaprzęgów – to wszystko znajdziemy w jednym stanie USA. Alaska to miejsce niezbyt przyjazne do zamieszkania, ale idealne na niezapomnianą wycieczkę i podziwianie białych nocy.

Alaska jest największym stanem USA, ale zdecydowanie najmniej zaludnionym. Dzięki temu urzeka fantastycznymi widokami dzikiej przyrody. Praktycznie na całym terytorium można spotkać przeróżne zwierzęta.

Groźne grizzly, szczęśliwe renifery i łosie

W tajdze i tundrze żyje mnóstwo gatunków zwierząt. 67 gatunków ssaków, 260 gatunków ptaków oraz 23 gatunki ryb. Zdecydowanym „królem Alaski” jest jednak niedźwiedź Grizzly, który jest podgatunkiem niedźwiedzia brunatnego. Ma 3 metry wzrostu, a jego masa dochodzi do 700 kg. Ten niezbyt delikatny miś nie jest łagodny – biolodzy określają go jako „wszystkożernego”, więc lepiej mieć się na baczności podczas bliskiego spotkania. Najbezpieczniej będzie po prostu obserwować go z daleka.

Na Alasce spotkamy też wszędobylskie renifery i łosie. Nieco mniej odważne, ale też dość łatwe do podpatrzenia są lisy polarne, a także wilki. Warto obejrzeć zwłaszcza renifery, zwane tu karibu, które na przełomie października i listopada łączą się w ogromne stada. Z północy na południe wędrują razem tysiące osobników. Na co dzień żyją w znacznie mniejszych grupach, składających się z jednego samca i ok... 40 samic.

Rafting i wyścigi psich zaprzęgów

Alaska to jednak nie tylko dzika przyroda, ale też miejsca, w których niektórzy śmiałkowie próbują ją ujarzmić. Jednym z nich jest największa rzeka na terenie północno-zachodniej części Ameryki Północnej – Jukon – która płynie częściowo także przez Kanadę. Szlak wodny o długości 3185 km znany jest przede wszystkim z czasów gorączki złota na Klondike, kiedy transportowano nią cenny kruszec. Obecnie częściej można tam jednak spotkać amatorów sportowych aktywności: raftingu, spływów kajakowych czy packraftingu. Można wziąć w nich udział pod okiem doświadczonych instruktorów.

Znane na całym świecie wyścigi psich zaprzęgów to już zajęcie dla zajmujących się tym na co dzień. Jukon Quest, który odbywa się na terytorium Alaski i Kanady od 1973 roku mierzy aż 1800 km dystansu, a jego pokonanie zajmuje najlepszym ekipom 8 dni.

Białe noce i wulkany

Na Alasce można też być świadkiem dnia i nocy polarnej. Najlepiej udać się w tym celu do wysuniętego na północ Barrow, gdzie słońce nie zachodzi przez 84 dni - od 10 maja do 2 sierpnia. Nie ma jednak nic za darmo. Pomiędzy 18 listopada a 24 stycznia – czyli przez 67 dni – nie wschodzi. Niewątpliwą atrakcją są też czynne wulkany. Podczas rejsu jednym z najpiękniejszych szlaków morskich świata Insie Passage, można podziwiać je z bezpiecznej odległości z jednej z niemal 1000 wysp, zatok czy zatoczek, wijących się pomiędzy cieśninami, fiordami oraz kanałami Archipelagu Aleksandra.

 • dzień i noc polarna
 • jeden z najpiękniejszych szlaków morskich świata Insie Passage

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu wymarzonego wypoczynku?

Pozwól nam przygotować ofertę idealną dla Ciebie

 • 801 590 059
 • +48 58 326 20 00
Zostaw wiadomość

Zobacz oferty wycieczek (17)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Alaska, Stany Zjednoczone inspiruje Ciebie do podróży?

Wypełnij poniższy formularz a skontaktujemy się z Tobą i pomożemy znaleźć odpowiednią ofertę wycieczki.

Preferowany
kontakt
Wyraż zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą mailową lub telefoniczną od Q&Q sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, ul. Trzy Lipy 3 (Administrator danych) oraz akceptuję Regulamin Serwisu. Dane przetwarzane są zgodnie z Polityką Prywatności.