• Barcelona, Park Güell
  Miejsce

  Hiszpania, Barcelona

  • dla aktywnych
  • zabytki
  Autor:
  Angela Llop
  Źródło:
  Wikimedia.org
Opuść pełny ekran

Barcelona, stolica Katalonii, budzi rozmaite skojarzenia. Miasto ma bowiem niejedno oblicze. To wielki ośrodek przemysłowy, drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. To także ważne centrum kulturalne. To w końcu mekka fanów piłki nożnej. Wizyta w Barcelonie to świetny wybór zarówno na krótki pobyt, jak i dłuższą wycieczkę. Jest tu bowiem co zwiedzać, a nieopodal metropolii nie brakuje eleganckich nadmorskich kurortów, w których rozkoszować można się słońcem.

3 x P, czyli place, pałace i parki

Barcelona słynie z niepowtarzalnego stylu architektonicznego, a widok miasta z lotu ptaka jest jednym z najbardziej zaskakujących widoków na świecie. Centralna część Barcelony podzielona jest bowiem na symetryczne, kwadratowe kwartały, między którymi biegną szerokie arterie, łączące poszczególne części metropolii niczym skomplikowana sieć naczyń krwionośnych.

Wśród pięknych budynków, co jakiś czas wyrastają słynne barcelońskie place. Place tętnią życiem przez całą dobę. Są miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim zwykłych, codziennych spotkań mieszkańców. Z Placu Katalońskiego (Plaça de Catalunya), szeroką, obsadzoną platanami, najsłynniejszą aleją Barcelony zwaną La Rambla dojdziemy do portu. Po drodze miniemy rozmaite, malownicze bary i restauracje na wolnym powietrzu. Z kolei Plaza Real słynie z arkad, pod którymi znajduje się wiele kawiarenek. Plac zdobią centralnie położona fontanna i latarnie projektu Gaudiego.

Nie mniej słynne są barcelońskie pałace i parki, wśród nich szczególną sławę zyskał Park Güell duży park-ogród w północno-centralnej części miasta zaprojektowany przez słynnego katalońskiego architekta Antonio Gaudíego. We wschodniej części miasta wypoczniemy w Parc de la Ciutadella. Park zawdzięcza swą nazwę znajdującemu się tu niegdyś więzieniu. Dziś mieszkańcy miasta i turyści licznie przemierzają parkowe ścieżki, odwiedzają ogrody, czy też wypoczywają przy ogromnej fontannie.

Miasto Gaudiego

Jednym z symboli Barcelony jest Sagrada Familia – świątynia pokutna Świętej Rodziny, zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Budowa została rozpoczęta w 1882 roku i do dziś pozostaje w nieukończona. Barcelona pełna jest jednak śladów architektonicznej działalności Antonio Gaudiego. Choć za życia musiał on często znosić krytykę, a jego odważne pomysły nie zawsze spotykały się ze zrozumieniem, dziś turyści bardzo chętnie wędrują szlakiem stworzonych przez architekta budowli.

Styl Gaudiego był bardzo rzeźbiarski - secesyjny. Charakterystycznymi elementami jego stylu są fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz kształty podpatrywane w przyrodzie. Gaudi uwielbiał architektoniczne eksperymenty, zarówno w odniesieniu do wykorzystywanych materiałów, jak i do wykorzystania światła.

Jego najsłynniejsze dzieła to Colonia Güell, Casa Milà i oczywiście Sagrada Familia.

Miasto futbolu

Całe rzesze turystów przybywają do Barcelony głównie w jednym celu, by odwiedzić Camp Nou – jeden z największych obiektów sportowych Europy, stadion, na którym trenuje słynny klub FC Barcelona. Stadion robi prawdziwie imponujące wrażenie. Pomieści niemal 100 tysięcy widzów i co ciekawe nierzadko bywa wypełniony po brzegi. Camp Nou to stadion prawdziwie luksusowy, który UEFA sklasyfikowała na 5 gwiazdek, arena spełnia bowiem najwyższe standardy konstrukcyjne.

 • Camp Nou - największy sportowy obiekt Europy
 • Niezwykła metropolia, pełna malowniczych uliczek i placów
 • Blisko licznych, nadmorskich kurortów
 • Sagrada Familia - symbol miasta i imponujące dzieło architektoniczne

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu wymarzonego wypoczynku?

Pozwól nam przygotować ofertę idealną dla Ciebie

 • 801 590 059
 • +48 58 326 20 00
Zostaw wiadomość

Zobacz oferty wycieczek (804)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Hiszpania, Barcelona inspiruje Ciebie do podróży?

Wypełnij poniższy formularz a skontaktujemy się z Tobą i pomożemy znaleźć odpowiednią ofertę wycieczki.

Preferowany
kontakt
Klikając wyślij zgadzam się zregulaminem serwisu