• RPA, Kapsztad (Cape Town)
  Miejsce

  Kapsztad (Cape Town), RPA

  • dla aktywnych
  • Afryka
  • krajobraz
  • wypoczynek
  • śródziemnomorski klimat
Opuść pełny ekran

Miasto urzeka niepowtarzalną atmosferą luzu i życzliwości. Miejscowi żyją w tempie emerytów i wydaje się, że nie mają żadnych zmartwień. Kapsztad (Cape Town) w RPA to kwintesencja bogatej części Afryki ze śródziemnomorskim klimatem i fantastycznymi krajobrazami.

Kapsztad (Cape Town)

„Stąd blisko wszędzie” - mawiają mieszkańcy i mają sporo racji. Kapsztad położony jest w górach i nad oceanem jednocześnie. A nawet dwoma, bo spotyka się tu Atlantyk z Pacyfikiem. W tle podziwiać można góry, strzegące Zatoki Stołowej.

Charakter miasta

Kapsztad przypomina miasto, do którego po skończeniu karier zawodowych przeprowadzili się bogacze. Nie jest to zagłębie emerytów, ale ludzi, którzy nie muszą się nigdzie spieszyć. Mają nowoczesne i okazałe wille, uśmiech na twarzy i charakterystyczny dla Afrykańczyków luz. Miasto wygląda niemal jak europejska metropolia, ze względu na budownictwo w stylu staroholenderskim oraz kontrastujące z nim domy ze szkła. Metropolia liczy ok. 3,5 mln mieszkańców, ale nie widać tam tłoku. Jeśli spotkamy duże uliczne korki, to możemy być jednak pewni, że droga, którą jedziemy, prowadzi do jednej z plaż. Jest ich w pobliżu kilka i każda ma odmienny charakter – od zatłoczonych z okazałymi palmami, po Llandudno, położonej ok. 10 km na wschód od Camps Bay. Widać z niej ekskluzywną dzielnicę mieszkaniową, zbudowaną na cyplu u podnóża Głowy Lwa. Wszystkie domy stoją tam na skałach. Z plaży w kształcie półksiężyca można też podziwiać malownicze wschody słońca, a także sporą kolonię Pingwinów Afrykańskich. A nieco dalej, za skałami, swoje miejsce znajdą też miłośnicy naturyzmu.

Klimat Kapsztadu

Zimą padają tu ulewne deszcze i często można spotkać się z silnym wiatrem na granicy huraganu. Temperatura waha się wtedy w granicach 6-19 stopni Celsjusza. Przez pozostałą część roku panuje klimat, który jest niemal identyczny, jak śródziemnomorski. Warto jednak pamiętać, że „zima” to tu okres od czerwca do sierpnia, więc Kapsztad warto odwiedzić, gdy u nas pada śnieg. Pomiędzy listopadem a marcem temperatura maksymalna wynieść może nawet 26°C. Na szczęście w tym okresie możemy jednocześnie liczyć na „lekarza przylądka”, czyli mocny wiatr z południowego-wschodu, który daje przyjemne ochłodzenie.

Atrakcje

Dla większości podróżników wystarczający jest krajobraz i klimat, ale w Kapsztadzie nie można się nudzić. Oprócz atrakcji, które znajdziemy we wszystkich metropoliach, zdecydowanie wyróżnia się ogromny ogród botaniczny u podnóża Góry Stołowej założony przez botanika, prof. Pearsona. W ogrodzie jest jego grób i kamienna płyta z inskrypcją: "Tu leży twórca tego ogrodu. Jeśli szukasz jego pomnika, rozejrzyj się dookoła". Warto to zrobić, bo zgromadzono w nim wszystkie lokalne gatunki. Można też wybrać się w rejs statkiem i od strony wody podziwiać nabrzeże na tle gór. Na najbardziej znany szczyt, czyli Górę Stołową, wiedzie kolejka linowa lub szlak spacerowy. Podobnie jak na Wzgórze Sygnałowe lub do Two Oceans Aquarium, gdzie żyją m.in. żarłacze ludojady i wiele innych wielobarwnych, oceanicznych stworzeń. Na wolności spotkać można wspomniane już pingwiny, ale też kolonie fok. Na miejscu nie brakuje zabytków architektury, czerpiącej natchnienie z doświadczeń holenderskich, francuskich i niemieckich. Łatwo spotkać gustowne budowle, łączące wszystkie style. Zamek Dobrej Nadziei to najstarsza budowla zachowana w Afryce Południowej. Ma 10-metrowej grubości mury oraz bastiony, które można zwiedzić.

 • odrębna kultura
 • malownicze nabrzeże
 • piękne widoki
 • przyjaźni mieszkańcy

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu wymarzonego wypoczynku?

Pozwól nam przygotować ofertę idealną dla Ciebie

 • 801 590 059
 • +48 58 326 20 00
Zostaw wiadomość

Zobacz oferty wycieczek (27)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Kapsztad (Cape Town), RPA inspiruje Ciebie do podróży?

Wypełnij poniższy formularz a skontaktujemy się z Tobą i pomożemy znaleźć odpowiednią ofertę wycieczki.

Preferowany
kontakt
Klikając wyślij zgadzam się zregulaminem serwisu